Vyšetřování odhalilo šokující původ mořských plodů ve známých řetězcích

Šestiměsíční zkoumání odhalilo, že i v dnešní době se stále provozuje otrocká práce. O tom, odkud se na našich talířích berou například krevety, informuje server The Guardian.

Krevety na českém trhu

Po půlročním vyšetřování konečně vyšlo najevo, jaký původ mají mořské plody, které se prodávají v supermarketech například ve Spojeném království a USA. V Asii totiž funguje trh s lidskými bytostmi.

Muži a ženy, se kterými se v Thajsku obchoduje jako s dobytkem, jsou proti své vůli drženi na rybářských lodích v těch nejhorších podmínkách. Mořské plody, které jejich práce vyprodukuje, se poté údajně prodávají ve světoznámých řetězcích jako je například Walmart, Carrefour, Costco a Tesco.

Časopis The Guardian si vyslechl hrůzné příběhy patnácti lidí, kterým se z otrokářských lodí podařilo uniknout. Tvrdí, že často museli pracovat i 20 hodin denně, byli biti, mučeni a někteří dokonce i popraveni. Někteří z nich žili na moři celé roky a při životě je držely pouze drogy, které jim otrokáři podávali.

Jak se do takové pozice může lidská bytost dostat? Přeživší tvrdí, že zaplatili zprostředkovateli, aby jim v Thajsku pomohl najít různé pracovní pozice. Místo toho však byli prodáni na otrokářské lodě a to často méně než za devět tisíc.

Vuthy, bývalý mnich z Kambodži, který byl také zotročen, říká: „Myslel jsem si, že zemřu. Drželi mě v řetězech a vůbec se o mě nestarali. Prodávali nás jako zvířata. My ale nejsme zvířata... jsme lidi."

Jiný muž se svěřil s tím, že viděl zemřít více než dvacet svých kamarádů strašlivou smrtí. Jednoho například přivázali za ruce a nohy k lodím a roztrhali ho na kusy. „Byli jsme biti, i přestože jsme pracovali tvrdě. Bylo nás tolik, že to ani nešlo spočítat."

Alan McQuade, ředitel organizace proti otrocké práci, říká: „Pokud někde uvidíte prodávat krevety z Thajska, je jisté, že jde o produkt otrocké práce." I přestože je otroctví po celém světě zakázáno, je každý rok zotročeno přibližně 21 miliónů mužů, žen i dětí.

Témata: Mořské plody
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky