Obavy a mýty o chřipce: Může očkování vyvolat chřipku?

Ačkoli chřipka patří mezi ta vůbec nejběžnější onemocnění, není s ní veřejnost zcela obeznámena a koluje o ní spousta mýtů. Některé vyvolávají zbytečně velké obavy, jiné chřipku zlehčují a podceňují. V každém případě mohou tyto nepravdy vést k nesprávnému přístupu a zbytečným onemocněním a komplikacím, kterým lze předejít očkováním proti chřipce. A o jaké mýty se jedná?

660
reklama

Chřipka není závažné onemocnění

Přestože se s chřipkou drtivá většina rok co rok setkává a považuje ji tedy za téměř banální onemocnění, nijak to nesnižuje rizika, která může způsobit. Virus napadá dýchací cesty a při zanedbání může vést až k zápalu plic. „Každoročně je v České republice kvůli následkům chřipky hospitalizovaných 7000 až 16000 infikovaných,“ vysvětluje MUDr. Havlíčková. Okolo 2000 lidí dokonce následkům chřipkového onemocnění podlehne.

Očkování může způsobit chřipku

Jak uvádí paní doktorka Havlíčková, očkování proti chřipce funguje na principu budování imunity, tedy reakci těla na přítomnost viru chřipky a vytváření protilátek. Vakcína obsahuje pouze deaktivované (mrtvé) viry nebo jejich části, které jsou ve výrobním procesu důkladně čištěny a nemohou tedy nemoc vyvolat. K tomuto omylu dochází nejčastěji v případech, kdy člověka postihne nachlazení, ale on je považuje za chřipku a jeho vznik tak přičítá očkování.

 

Očkování nemá smysl, nikdo neví, jaký typ viru udeří

Každý rok vydávají epidemiologové prognózu pro danou chřipkovou sezónu, kterou se pak řídí výrobci vakcín. „Prognóza vychází ze studia cirkulace chřipkových virů na jižní polokouli, ze které nákaza putuje k nám na sever. Úspěšnost předpovědi je 90%, navíc vakcíny dostupné na místním trhu obsahují 3 virové kmeny, což pravděpodobnost shody ještě zvyšuje,“ popisuje situaci doktorka.

 

Očkování proti chřipce je trvalé

Mnoho lidí se nechává očkovat s předpokladem, že jsou proti chřipce trvale chráněni, což vzhledem k mutacím viru není pravda. Očkování proti chřipce je třeba provádět každý rok, protože chřipkové viry se velmi často mění. Jak sdělila MUDr. Martina Havlíčková: „Epidemiologická prognóza přináší každoročně nové informace o právě cirkulujících virech chřipky. Na základě doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) pro složení chřipkové vakcíny je pak vyvinuta vždy pro aktuální chřipkovou sezónu nová vakcína.“ Účinnost vakcinace je 6 - 12 měsíců, každoroční přeočkování se proto provádí i v případě, že se složení vakcíny nezmění. Oproti loňské sezóně jsou letos ve vakcíně 2 nové kmeny.

Témata: zdravotnictví

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky