Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rath u soudu: Byl na mě vyvíjen brutální nátlak!

Rath u soudu: Byl na mě vyvíjen brutální nátlak!

Foto: Pixmac

Dnes ráno krátce po deváté hodině začal soud s poslancem Davidem Rathem, Kateřinou Pancovou a Petrem Kottem. Celkem se obžaloba týká jedenácti lidí obviněných z ovlivňování veřejných zakázek.

Rath ve svém prohlášení, které dostali novináři před soudní síní, uvádí, že je nevinný, což od něj bylo slyšet v posledních dnech mnohokrát. Uvidíme, jestli ke stejnému závěru dojde i senát po vyslechnutí 78 svědků, kteří mají u soudu vypovídat, a po posouzení důkazů, mezi kterými jsou i odposlechy. Na těch má být slyšet i šustění peněz, když je Rath s dalšími přepočítávali.

Kolem půl desáté začal číst státní zástupce Petr Jirát obžalobu. Pancová a Kott měli rozhodovat o investicích ohledně středočeských nemocnic a rozhodovali pomocí vazby na Ratha, kdo zakázku „vysoutěží". Za tuto výhodu pro uchazeče o veřejnou zakázku požadovali úplatek 10 % z vysoutěžené ceny. Všichni tři si tak měli rozdělit 38 milionů korun. Státní zástupce přečetl, jak ředitelka firmy FISA Ivana Salačová popsala předání úplatku za zisk zakázky. Díky této spolupráci s vyšetřovali ji hrozí nižší trest. Ministerstvo pro místní rozvoj se u soudu dožaduje 56 milionů korun po obžalovaných.

Rath u soudu uvedl, že považuje zacházení s ním za brutální nátlak. Dle poslance má jít jen o to, aby byl odstraněn nepohodlný opoziční politik. Souboj s korupcí přirovnal k inkvizici, která poslala na smrt ve středověku stovky nevinných.

Hlavním aktérům, Rathovi, Kottovi a Pancové, hrozí dokonce dvanáct let ve vězení. Proces probíhá u Krajského soudu v Praze a vede jej soudce Robert Pacovský. Rozhodnuto by mohlo být už koncem října. Soud probíhá za zavřenými dveřmi pro fotografy a kameramany televizí.

Témata:  David Rath

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy