Varování meteorologů: V Česku je moc přízemního ozonu. Lidé mohou pociťovat zdravotní potíže

Meteorologové dnes podvečer vyhlásili ve Středočeském kraji smogovou situaci kvůli vysoké koncentraci přízemního ozonu v ovzduší. Pokles čekají až s ochlazením v noci. Děti, starší lidé a pacienti s chronickými dýchacími problémy by se měli vyhýbat zvýšené fyzické zátěži, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Už odpoledne ústav vyhlásil smogovou situaci v Ústeckém kraji a vpodvečer i v kraji Libereckém.

Ilustrační fotografie
reklama

Na mladoboleslavské měřicí stanici byla překročena prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový. Pokles koncentrace přízemního ozonu pod prahovou hodnotu předpokládají meteorologové nejpozději dnes ve 23:00.

"Překročení informativní prahové hodnoty a trvání smogové situace se zítra (ve čtvrtek) nepředpokládá," informoval ČHMÚ.

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi.

Témata: počasí | Česko | MoneyMAG.cz

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky