Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipánek i trvanlivé mléko v ohrožení! Madeta nebude mít od července dost mléka

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Největší česká mlékárna Madeta, která od 1. července přijde o dodávky 200.000 litrů mléka denně od Mlékařského a hospodářského družstva JIH, má zatím domluvené náhradní dodávky 50.000 litrů mléka z firmy Interlacto.

 O dalších jedná se zemědělci na Moravě a ve středních Čechách. Ceny výrobků změna neovlivní, ani investici 700 milionů Kč do sýrárny v Plané nad Lužnicí. Propouštět firma nebude. ČTK to dnes řekl generální ředitel Madety Milan Teplý.

JIH kontroluje 16 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,32 milionu litrů. Bude více dodávat mlékárně Goldsteig v německém Chamu, podle předsedy představenstva JIH Karla Bednáře kvůli vyšší ceně, podle Teplého proto, že JIH získal akcie německého podniku. Pro Madetu, která denně zpracuje 950.000 litrů mléka, to může znamenat roční propad tržeb až miliardu Kč. Madeta družstvu JIH nabízela výkupní cenu 8,9 koruny za litr.

"Zasmluvněno teď máme 50.000 litrů, a to je bilanční výpomoc od firmy Interlacto, jak budeme potřebovat, máme dohodu na rok. Ještě je tu varianta: v Evropě je mléka dost, Morava vozí mléko do Itálie a mléko, které se bude vyvážet jako surovina, nebude spadat do dotačních titulů, proto si hledají (nové zákazníky) a Madeta je žádaná. Doufám, že většinu výpadku vykryjeme," řekl Teplý. Jedná i s dodavateli z Hané a středních Čech. Madeta měla teď 230 dodavatelů, přijde asi o 40 z nich.

Madeta zřejmě omezí výrobu. Nejohroženější je trvanlivé mléko, jehož ročně vyrobí 90 milionů litrů, a také sušené mléko. Problém může nastat u krémů lipánek a tvarohů: prodej lipánků roste, teď se vyrábí 70 až 75 tun týdně, dříve to bylo 50 až 55 tun.

"Kapacitně i prodejně na to stačíme. U trvanlivého a sušeného mléka to ekonomicky není žádná hrůza, vypustíme výrobky, které negují hospodářský výsledek. Ani banky nejsou nervózní, ale my taky nic nečerpáme. Ale vadí mi to hodně, protože když vám 12 kilometrů od Krumlova jede cisterna do Chamu a my budeme jezdit pro mléko do Přerova, tak je to na palici. Přeprava má vliv na kvalitu," řekl Teplý. Kvůli výpadku 20 procent z denní potřeby odstaví firma i devět cisteren, cena jedné je sedm milionů Kč.

JIH nyní do Chamu dodává 450.000 litrů mléka denně, od července to bude řádově 650.000 litrů. Do Madety bude JIH od července dál dodávat asi 430.000 litrů mléka denně. JIH má asi 190 členů - prvovýrobců.

Madeta letos plánovala tržby 5,2 miliardy Kč. Má čtyři výrobní závody - v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí. V roce 2016 měla Madeta konsolidovaný zisk po zdanění 371,2 milionu Kč, konsolidované tržby 5,25 miliardy Kč. Výsledky za léta 2017 a 2018 ještě nezveřejnila.

Témata:  Madeta mléko

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy