Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Slovensku po změně zákona přišlo o občanství na 3000 lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Loni ztratil slovenské občanství druhý nejvyšší počet lidí od změny příslušného zákona v roce 2010, který Slovákům až na výjimky znemožnil dvojí občanství. Vyplývá to z údajů slovenského statistického úřadu. Za uplynulých devět let bylo občanství země odebráno zhruba 3000 lidem.

O slovenské občanství přišlo v minulém roce 384 osob. Nejvíce z nich se stalo občany Rakouska, Německa, Británie a Česka. Předloni ztratilo občanství Slovenska až 465 lidí, což byl dlouhodobě nejvyšší počet.

Bratislava v roce 2010 prakticky vyloučila možnost dvojího občanství v obavě, aby příslušníci početné maďarské menšiny hromadně neusilovali o získání občanství v sousedním Maďarsku. Slovensko tehdy zareagovalo na maďarský zákon, kterým Budapešť zmírnila podmínky udělování občanství krajanům.

Dvojí občanství po zmíněné změně zákona umožňuje Slovensko pouze v případě, že Slovák získá občanství jiného státu v souvislosti se sňatkem s cizincem nebo při narození. Slovenský parlament před třemi lety odmítl opoziční návrh, aby Slováci po přijetí občanství cizí země již nepřicházeli o to slovenské.

Slováci také sami mohou požádat o propuštění ze státního svazku Slovenska, pokud se například před zmíněnou změnou zákona stali občany jiné země.

Témata:  Slovensko

Aktuálně se děje

19. července 2024 10:13

Všude draho, doma nejdráž? Jaké jsou ceny výrobků v řetězcových drogeriích u nás a v zahraničí

Spotřebitelská organizace dTest se po čase rozhodla opět porovnat situaci v českých a zahraničních obchodech. V centru jejího zájmu stanula drogerie, přesněji řetězce dm-drogerie markt a Rossmann, a výrobky jejich privátních značek. Srovnání ukázalo, že na totožném nákupu lze v zahraničí významně ušetřit.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy