Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Až pětileté vězení! Stáčení tachometrů v Polsku se podvodníkům nevyplatí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Až pětileté vězení bude v Polsku hrozit podvodníkům, kteří při prodeji vozu falšují údaje o stavu najetých kilometrů. Příslušnou novelu, přijatou oběma komorami parlamentu, podepsal prezident Andrzej Duda, informoval list Dziennik na svém webu. V Česku od loňského října za stáčení tachometru hrozí až půlmilionová pokuta.

Novela polského zákona v podstatě zakazuje jakoukoliv manipulaci s tachometrem s jedinou výjimkou, kterou je zničení přístroje při nehodě. Podle ministerstva spravedlnosti má novela "zaplnit stávající mezeru v zákoně, zaručit správnost údajů a zabránit nepoctivým, podvodným praktikám prodejců vozidel".

Také má vymýtit nabídky na stáčení tachometrů, což až dosud byla beztrestná praxe. Za změnu údajů má nově hrozit pobyt za mřížemi v délce od tří měsíců až po pět let, a to jak objednavateli, tak vykonavateli, například automechanikovi v servisu.

Majiteli vozu, který při technické kontrole neohlásí výměnu tachometru za nový, bude hrozit pokuta až 3000 zlotých (asi 18.000 Kč).

Údaje z tachometrů polských aut se mají dostat do ústřední databáze nejen při povinné technické kontrole vozu, ale i při namátkových kontrolách hlídek dopravní policie. To má usnadnit odhalení podvodníků.

Nové předpisy začnou podle deníku kompletně platit od Nového roku. Přísnější postihy ale začnou platit již dva týdny po jejich zveřejnění v úředním věstníku.

Témata:  Stáčení tachometrů Polsko auta

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy