Až pětileté vězení! Stáčení tachometrů v Polsku se podvodníkům nevyplatí

Až pětileté vězení bude v Polsku hrozit podvodníkům, kteří při prodeji vozu falšují údaje o stavu najetých kilometrů. Příslušnou novelu, přijatou oběma komorami parlamentu, podepsal prezident Andrzej Duda, informoval list Dziennik na svém webu. V Česku od loňského října za stáčení tachometru hrozí až půlmilionová pokuta.

Ilustrační fotografie
reklama

Novela polského zákona v podstatě zakazuje jakoukoliv manipulaci s tachometrem s jedinou výjimkou, kterou je zničení přístroje při nehodě. Podle ministerstva spravedlnosti má novela "zaplnit stávající mezeru v zákoně, zaručit správnost údajů a zabránit nepoctivým, podvodným praktikám prodejců vozidel".

Také má vymýtit nabídky na stáčení tachometrů, což až dosud byla beztrestná praxe. Za změnu údajů má nově hrozit pobyt za mřížemi v délce od tří měsíců až po pět let, a to jak objednavateli, tak vykonavateli, například automechanikovi v servisu.

Majiteli vozu, který při technické kontrole neohlásí výměnu tachometru za nový, bude hrozit pokuta až 3000 zlotých (asi 18.000 Kč).

Údaje z tachometrů polských aut se mají dostat do ústřední databáze nejen při povinné technické kontrole vozu, ale i při namátkových kontrolách hlídek dopravní policie. To má usnadnit odhalení podvodníků.

Nové předpisy začnou podle deníku kompletně platit od Nového roku. Přísnější postihy ale začnou platit již dva týdny po jejich zveřejnění v úředním věstníku.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky