Notre-Dame v plamenech! Část pařížské katedrály se kvůli požáru zřítila

V pařížské katedrále Notre-Dame vypukl požár, oznámili hasiči. Záběry na sociálních sítích ukazují mohutný dým stoupající ze slavné stavby. Okolí památky je nyní evakuováno, hasiči zahájili rozsáhlou operaci, píše agentura Reuters.

požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019)

zdroj: YouTube

Podle serveru bfmtv.com, který cituje zdroj z hasičských složek, zachvátily plameny okolo 18:50 vrchní část chrámu. Plameny se rychle šíří, píše deník Libération na svém webu.

Nejprve se zřítila zadní věž, poté hasiči uvedli, že se propadla i střecha katedrály, uvedla televize Sky News. Okolí památky i její interiér byly evakuovány. Na místě je podle tisku kolem 400 hasičů, kteří zahájili rozsáhlou operaci a uzavřeli okolí.

Proč začalo hořet, zatím není jasné. Podle úřadů tam ale právě probíhají opravy. Také záběry ze sociálních sítích ukazují, že hoří právě lešení. 

Policie v tuto chvíli zahájila šetření požáru, zatím jej považuje za nehodu. Starostka Paříže Anne Hidalgová na Twitteru uvedla, že jde o strašlivou událost. Její náměstek Emmanuel Gregoire uvedl, že stavba utrpěla "kolosální škody".

Mosty v okolí Notre-Dame jsou plné přihlížejících a podle přítomných reportérů se místy ozývají výkřiky zděšení, jinak lidé zkázu sledují mlčky. Večerní obloha nad Paříží se zbarvila do oranžova. "Nikdy bych si nepomyslel, že je něco takového možné," řekl listu Libération jeden ze svědků. "Je to nepředstavitelné. Bylo třeba několik staletí, než katedrálu postavili, je to symbol Paříže." dodal.

"Lešení jde pomalu k zemi, v zadní části jsou masivní plameny. Kousky katedrály odpadávají, například trámy v chrámové lodi," hlásí z místa reportér listu Libération. Podle mluvčího chrámu hoří celý krov katedrály, který pochází z 19. a 13. století. "Nic z něj nezůstane," řekl mluvčí agentuře AFP.

Na místo dorazil prezident Emmanuel Macron, jenž kvůli události zrušil plánovaný projev k národu, který měl v televizi pronést ve 20:00. "Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze," napsal šéf Elysejského paláce na twitteru. Podle serveru francetvinfo.fr se Macron obrátí na Francouze ještě dnes přímo z místa neštěstí. Ze světa přicházejí soustrastné reakce.

Katedrála, známá také jako Chrám Matky Boží, patří k symbolům Paříže a jednomu z nejkrásnějších příkladů gotické architektury vůbec. Její základní kámen položili na ostrově Île de la Cité na řece Seině na jaře roku 1163 během návštěvy papeže Alexandra III. ve městě, přesné datum je ovšem neznámé. V té době se ovšem už několik let stavělo, budování svatostánku, jehož vznik inicioval pařížský biskup Maurice de Sully, pak trvalo téměř dvě staletí, až do roku 1345.

Notre-Dame, kterou svým románem Zvoník u Matky Boží proslavil například spisovatel Victor Hugo a jež sehrála velkou roli i v životě filmové Amélie z Montmartru, patří k nejčastějším cílům turistů v Paříži. Každý den ji podle dostupných údajů navštívilo přes 35.000 lidí. Také kvůli tomu ovšem katedrála podle odborníků rychle chátrala a památkáři v posledních letech volali po rozsáhlých opravách.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky