Obrovský výpadek sociálních sítí. Celosvětově selhal Facebook, Instagram a WhatsApp

Sociální sítě Facebook a Instagram a komunikační aplikace WhatsApp a Facebook Messenger dnes odpoledne zasáhl více než dvouhodinový výpadek. Podle webu Downdetector.com, který monitoruje problémy na aplikacích a webových stránkách, do 14:30 SELČ nahlásilo potíže bezmála 13.000 uživatelů po celém světě. Kolem 15:00 už se provoz podle médií vracel do normálu.

Ilustrační fotografie

"Někteří lidé dnes mohli narazit na problémy s přihlášením do rodiny našich aplikací. Problém už byl vyřešen, omlouváme se za jakékoli nepříjemnosti," sdělila serveru The Verge společnost Facebook, která všechny zmíněné platformy vlastní.

Příčina výpadku, který začal kolem 12:30 SELČ zatím není jasná. Některým uživatelům běžely aplikace pomaleji, jiní se do nich vůbec nemohli přihlásit. V komunikačních službách WhatsApp a Messenger podle The Verge nebylo možno posílat zprávy.

Problémy se zřejmě nevyhnuly žádné části planety, hlášení na webu Downdetector.com nicméně přicházela hlavně z východu Severní Ameriky, z Filipín a Evropy, včetně České republiky. "Kolik uživatelů výpadek postihl, se neví a ani se to nejspíš nedozvíme, tyto informace Facebook spíše neříká," napsal ČTK publicista Daniel Dočekal, který se věnuje světu počítačů a sociálním sítím.

S dosud nejhorším výpadkem se Facebook potýkal v březnu, při kterém se někteří uživatelé do jeho služeb nemohli připojit přes 24 hodin. Kalifornská společnost jej připsala na konto "změny konfigurace serverů". Facebook na svých stránkách uvádí, že jej denně využívá 1,52 miliardy lidí.

"Na současném výpadku i tom před měsícem je bohužel vidět, že Facebook velmi výrazně postoupil v integraci všech tří platforem, včetně WhatsApp a instagramu. Výpadek facebooku jako takového pak přináší značné problémy i dalším platformám. Instagram a WhatsApp přitom dříve byly nezávislé, takže se jich výpadky facebooku netýkaly," uzavírá Dočekal.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky