Zeman ve vánočním poselství děkoval voličům a ocenil Babiše

Prezident Miloš Zeman v dnešním vánočním poselství ocenil premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy ČSSD Jana Hamáčka a KSČM Vojtěcha Filipa, že našli odvahu k vytvoření a podpoře současné vlády. Popřál jim úspěch v jejich práci, opozici zase popřál to, aby byla konstruktivním kritikem vládních návrhů a dokázala předkládat vlastní alternativní řešení.

Miloš Zeman
reklama

Druhou Babišovu vládu jmenoval Zeman v polovině letošního roku. Menšinová koalice ANO a ČSSD nahradila jednobarevný kabinet složený z ministrů ANO, který začátkem roku nezískal důvěru poslanců. Koaliční kabinet ve Sněmovně v hlasování uspěl díky KSČM, která ho podpořila na základě dohody s ANO o toleranci.

Zeman v dnešním projevu poděkoval za hlasy v lednových prezidentských volbách, ve kterých obhájil mandát. "Nesmírně si toho vážím a slibuji, že budu i nadále usilovat o obranu národních zájmů České republiky a její suverenity, jak v oblasti migrace, tak v oblastech dalších," uvedl Zeman v projevu, který trval zhruba 25 minut.

Zeman svým voličům také slíbil, že bude podporovat ekonomickou diplomacii v oblasti exportu i importu a že bude pokračovat v setkávání s občany při svých cestách do jednotlivých krajů. "Plně respektuji i volbu těch občanů, kteří v prezidentské volby podpořili některého z mých protikandidátů," konstatoval. Ocenil, že i tito lidé šli k volbám.

Účast v prezidentských volbách podle něj nebyla špatná, vadil mu naopak nízký zájem občanů o podzimní komunální a senátní volby. "Více než polovina obyvatel měst a obcí byla zcela lhostejná vůči tomu, kdo bude tyto obce a tato města řídit," uvedl. Zopakoval v té souvislosti své přání, aby v Česku byla zavedena povinná volební účast, která by podle něj donutila k vyšší aktivitě i politické strany. Později Zeman zopakoval i návrh, aby se starostové a další politici volili přímo.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky