Většina lidí má pojištěnou domácnost. Ale jen málokdo ví, co pojistka zahrnuje

Valná většina Čechů má svou domácnost dobře pojištěnou a vědí proč. Celou třetinu z nich totiž postihla nějaká domácí katastrofa. Fakt, že se Češi o své domovy jednoduše bojí, vychází z říjnového průzkumu ČSOB Pojišťovny. Největší strach mají z vykradení domácnosti. Té se obává 85,5 procent dotázaných. Průzkum dále ukázal, že většina respondentů (57 %) neví o možnosti pojištění mazlíčka a interního vybavení v rámci pojištění domácnosti.

Ilustrační fotografie
reklama

Pojištění domácnosti je přitom v Česku běžnou záležitostí, kterou si pořizuje 7 z 10 dotázaných. Najdou se ale i tací, kteří vůbec netuší, zda ho mají nebo ne (3,4 %). „Uzavření pojištění domácnosti je čistě logický krok. Škodu způsobenou domácí katastrofou totiž přiznala třetina dotázaných, díky pojistce mohli být uchráněni od větších finančních komplikací,“ vysvětluje Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny. Škoda zároveň nebývá způsobena obyvateli domácnosti, tudíž se jí dá jen těžko předejít. Nejčastější tvůrce škod bývá třetí osoba (13,9 %) nebo přírodní živel (11,8 %).

Potopa, požár nebo kobylky?

Zloději a oheň, to jsou dva z největších strašáků Čechů. Vyhoření se obává 84 procent dotázaných, u krádeže je to ještě o 1,5 procenta víc. O přírodní katastrofy si obavy naopak tolik nedělají, obává se jich „jen“ 69 procent dotázaných, nejvíce se jich bojí Češi ve Středočeském, Jihočeském a Olomouckém kraji. „Mezi domácí katastrofy se ale může řadit i zranění mazlíčka, ze kterého mají strach tři čtvrtiny dotázaných. Většina lidí (57,1 %) přitom vůbec neví, že se na něj nebo na vybavení domácnosti může pojištění vztahovat,“ dodává Milata.

Mazlíčci nedělají svým páníčkům vždy jen radost. Téměř 4 z 10 dotázaných uvádí, že jim mazlíček poškodil vybavení domácnosti, Každý pátý dále doplňuje, že jejich mazlíček utrpěl doma nebo na vlastní zahradě nějaké zranění. Zdravotní péče pak nezřídka přesahuje 3000 Korun (22 %) a zbytečně zatěžuje rodinné rozpočty, přestože může být kryta pojištěním domácnosti.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky