Před 135 lety byla prodána první sklenice Coca-Coly

Před 135 lety, 8. května 1886, prodal v Atlantě americký lékárník John Stith Pemberton první sklenici pozdějšího celosvětově oblíbeného nápoje Coca-Cola. Prodej se uskutečnil v tamní lékárně, neboť nápoj byl původně vyroben jako léčebný sirup působící proti zažívacím potížím.

Ilustrační fotografie

Jeho tvůrce mu dal do vínku výtažek z koky a ořechů kola obsahujících kofein, hnědou barvu dodal nápoji karamel. Název proslulé limonády i jeho dodnes používané grafické ztvárnění vymyslel Pembertonův spolupracovník Frank Robinson. Od roku 1892 nápoj vyrábí firma Coca-Cola Company.

Od roku 1929 již cola kokainový výtažek neobsahuje, snížil se i obsah kofeinu, jinak se ale receptura téměř nezměnila. Takřka totožný zůstal i typický tvar lahve, v níž se limonáda prodává od roku 1915.

V roce 2013 byly produkty společnosti prodávány ve více než 200 zemích světa, každý den vypilo nějaký produkt firmy přes 1,8 miliardy lidí.

Coca-Cole loni kvůli pandemii klesly tržby, zisk ale překonal odhady. Čistý zisk v závěru loňského roku klesl na 1,46 miliardy dolarů z 2,04 miliardy USD o rok dříve.

Témata: Coca-Cola | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky