Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před 135 lety byla prodána první sklenice Coca-Coly

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Před 135 lety, 8. května 1886, prodal v Atlantě americký lékárník John Stith Pemberton první sklenici pozdějšího celosvětově oblíbeného nápoje Coca-Cola. Prodej se uskutečnil v tamní lékárně, neboť nápoj byl původně vyroben jako léčebný sirup působící proti zažívacím potížím.

Jeho tvůrce mu dal do vínku výtažek z koky a ořechů kola obsahujících kofein, hnědou barvu dodal nápoji karamel. Název proslulé limonády i jeho dodnes používané grafické ztvárnění vymyslel Pembertonův spolupracovník Frank Robinson. Od roku 1892 nápoj vyrábí firma Coca-Cola Company.

Od roku 1929 již cola kokainový výtažek neobsahuje, snížil se i obsah kofeinu, jinak se ale receptura téměř nezměnila. Takřka totožný zůstal i typický tvar lahve, v níž se limonáda prodává od roku 1915.

V roce 2013 byly produkty společnosti prodávány ve více než 200 zemích světa, každý den vypilo nějaký produkt firmy přes 1,8 miliardy lidí.

Coca-Cole loni kvůli pandemii klesly tržby, zisk ale překonal odhady. Čistý zisk v závěru loňského roku klesl na 1,46 miliardy dolarů z 2,04 miliardy USD o rok dříve.

Témata:  Coca-Cola

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:43

Francii hrozí dluhová krize, varuje tamní ministr financí. Současně hrozí další zhoršení ratingu

Francii hrozí dluhová krize, pokud v blížících se parlamentních volbách zvítězí partaj Marine Le Penové. Varuje ministr financí Bruno Le Marie. Jeho výrok je sice politicky motivovaný a má vystrašit francouzské voliče, zároveň je však logicky doznáním, že Emmanuel Macron a jeho kabinet, do nějž Le Marie patří, nedokázali dluh druhé největší ekonomiky eurozóny ani po letech vládnutí dostat na udržitelnější dráhu vývoje. Pokud by se tak stalo, ani Le Penová by nemohla veřejné finance rozhodit natolik, že nastane dluhová krize – a ani by o tom nemohlo být soudné řeči, byť v předvolebním zápolení. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy