Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obří zábavní Disneyland na Floridě byl otevřen před 50 lety

Disneyland
Disneyland
Foto: Pixabay

Originální Disneyland, v němž mohou návštěvníci potkat myšáka Mickeyho, Sněhurku či kačera Donalda, byl otevřen v roce 1955 v kalifornském Anaheimu. Je také jediným z impéria, který byl postaven pod přímou taktovkou "otce zakladatele", amerického kreslíře, filmaře a podnikatele Walta Disneyho. Druhý, větší Walt Disney World (WDW), byl otevřen před 50 lety, 1. října 1971, u floridského Orlanda. Toto obří zábavní centrum se stalo mekkou turistů z celého světa.

Svou rozlohou 101 kilometrů čtverečních je WDW největší a nejnavštěvovanější rekreační oblastí na světě. Nachází se v obci Bay Lake na Floridě v USA u města Orlando. Jeho výstavba byla zahájena v roce 1967, krátce po smrti Walta Disneye. Byl otevřen s tematickým parkem Magic Kingdom, dnes se tu nacházejí další tři zábavní parky, Epcot, Disney's Hollywood Studios a Disney's Animal Kingdom. A dále dva vodní parky, 27 tematických hotelů plus devět dalších, několik golfových hřišť a velké množství dalších atrakcí, včetně dvou nákupních center.

V červnu 2010 otevřel park speciální komplex pro psy a kočky. Na ploše 4600 čtverečních metrů vnitřních i vnějších prostor se nacházejí běhací dráhy, místa na hraní a pochopitelně pokoje, které pojmou až 270 psů a 30 koček, nemluvě o "kapesních mazlíčcích" jako jsou křečci, morčata, králíčci či fretky. Pro zvířata, která milují komfort, jsou tu čtyři VIP apartmány s televizí, polohovatelnou postelí a soukromým venkovním dvorečkem. Využít mohou vodní park (ten je ovšem jen pro psy), kadeřnický salón, ortopedická lůžka a dopřát si laskominy včetně zmrzliny či tuňáka servírovaného na sušence.

V roce 2018 byl Walt Disney World nejnavštěvovanějším zábavním centrem na světě, s průměrnou roční návštěvností víc jak 58 milionů lidí. Vloni ovšem musel propustit 6500 zaměstanců kvůli pandemii koronaviru a po opětovném otevření fungovalo jen 25 procent jeho celkové kapacity. V loňském roce se tu také v místním sportovním komplexu hrál v uzavřené "bublině" turnaj americké basketbalové soutěže NBA.

První licencovaný Disneyland mimo Spojené státy vyrostl v roce 1983 v japonském Tokiu, další byl otevřen v roce 1992 v Paříži. Od září 2005 funguje toto zábavní centrum v Hongkongu a první Disneyland v pevninské Číně byl vybudován v Šanghaji v roce 2016.

Témata:  Disneyland USA

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy