Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Díky dešťům z minulého týdne z ČR téměř zmizelo sucho, brzy se vrátí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Díky dešťům z minulého týdne z Česka na několik dnů zmizelo půdní sucho, především v horní vrstvě do 40 centimetrů. Tři nejhorší stupně jsou jen na dvou procentech území. Sušší zůstává pouze nejzápadnější část Čech, Brno a okolí a Bruntálsko a Krnovsko, vyplývá z informací zveřejněných na webu projektu Intersucho. S ohledem na předpověď na dalších deset dnů a výhled na další týdny však meteorologové předpokládají, že se sucho bude opět rozšiřovat na velkou část území.

V mnohých oblastech především v Čechách je půda v současnosti silně nasycená. Konec června a prvních deset dnů v červenci bylo velmi deštivých. V některých místech v Čechách minulý týden napadlo až 100 milimetrů srážek, na východě Moravy to bylo 25 až 50 milimetrů, což dokázalo půdu do jednoho metru podle webu slušně dosytit. Avšak v nížinách na jižní Moravě a v Polabí napršelo převážně jen do deseti milimetrů.

"Do konce července čekáme suché a většinou nadprůměrné teploty vzduchu. Na většině území republiky se opět rozvine půdní sucho," doplnili tvůrci projektu. Míru sucha určují jako poměr aktuální nasycenosti a průměrné nasycenosti v tomto období v letech 1961 až 2010.

Tam, kde byly srážky nejintenzivnější, se zvýšily i průtoky řek na hodnoty blížící se normálu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu mají dostatek vody hlavně řeky v povodí Vltavy. Některé řeky mají naopak jen 20 procent vody proti normálnímu stavu v tomto období. Nízkými průtoky trpí především moravské řeky. Podle mapy Intersucha, která zobrazuje relativní nasycení půdy, je situace nejhorší na jižní Moravě, kde se pohybuje nadále pod 50 procenty.

Zemědělce postihlo sucho letos především na jaře, nyní už jim tolik nevadí. V posledních dnech naopak úrodu lokálně poškodily například kroupy.

Témata:  počasí sucho

Související

Aktuálně se děje

21. října 2025 11:48

Zlato láme rekordy: Nejistota ve světě žene investory k nejstarší jistotě lidstva

Král drahých kovů si pověst „bezpečného přístavu“ na finančních trzích obhajuje s velkým přehledem. Od začátku roku 2025 jeho cena vzrostla o více než 50 % a poprvé v historii překonala hranici 4 000 USD za trojskou unci – a to dokonce během vládního shutdownu v USA. Takto prudký růst však otevírá otázku, zda zlato zvládne udržet tempo a zamíří až k hranici 5 000 USD, nebo přijde ochlazení. Podrobnější pohled na situaci nabízí Olívia Lacenová, analytička Wonderinterest Trading Ltd., ve své aktuální analýze.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy