Krize ukázala, že práce sestry je výhodná i ekonomicky

Epidemie nového typu koronaviru podle prezidentky Asociace sester Martiny Šochmanové ukázala, že práce sestry je výhodná i ekonomicky. Potvrdila také v očích lidí, že má obrovský smysl. Šochmanová doufá, že prestiž povolání vydrží i po odeznění epidemie. Řekla to dnes na dotaz ČTK na tiskové konferenci k vyhlášení soutěže pro studenty středních zdravotnických škol.

Ilustrační fotografie

"Jsem si jistá, že se pozice povolání sestry změní. Celý národ a celý svět viděl práci zdravotníků, jak jsou nepostradatelní. Lidé si doma řekli, že ta práce má obrovský smysl," uvedla Šochmanová. Podle ní je v době, kdy někteří lidé kvůli uzavřeným provozům přišli o práci, důležitá i jistota, že zdravotníci práci mít vždy budou.

Podle Alice Strnadové, která působí na ministerstvu zdravotnictví jako Hlavní sestra ČR, se v době epidemie na možnost vrátit se do práce ptaly i sestry, které ze zdravotnictví odešly. "Musí ale začínat na odděleních, která nejsou tak exponovaná," dodala Šochmanová.

Ve zdravotnictví pracuje kolem 215.000 lidí, více než třetina jsou všeobecné sestry. Nemocnice i další segmenty zdravotní péče dlouhodobě bojují s jejich nedostatkem. Snaží se ho řešit i nábory v zahraničí, podle Šochmanové to ale není nejvhodnější cesta. Problémy někdy bývají s jazykovou bariérou. Potřeba sester a záchranářů i vlivem stárnutí populace stoupá. Nemocnice loni uváděly, že u lůžek jich chybí asi 3000 sester.

Podle odborů je zásadní výše odměn. Vadí jim, že je ve srovnání s jinými, podle nich méně odbornými profesemi je odměna sester nízká. V posledních šesti letech ale vzrostly zhruba o 50 procent. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky byl průměrný plat všeobecné sestry v akutní lůžkové péči loni asi 42.000 korun. Platy ve státních nemocnicích jsou ale podle odborů o několik tisíc měsíčně vyšší než mzdy v soukromých, krajských či městských zařízeních. Průměrná hrubá mzda byla podle Českého statistického úřadu na konci roku 36.400 korun.

Ministerstvo zdravotnictví minulý rok ve spolupráci s Unií zaměstnavatelských svazů spustilo kampaň Studuj zdrávku. Podle prezidenta unie Jiřího Horeckého se zájem o zdravotnické školy meziročně zvýšil asi o deset procent. "Může to být i diskusemi kolem povinné maturity z matematiky, která se jich neměla týkat," řekl na tiskové konferenci.

Motivovat stávající studenty zdravotnických škol má soutěž Hartmann School Awards. Studenti třetích ročníků mají napsat písemnou práci a připravit prezentaci na jedno z vybraných témat. Horecký dnes uvedl, že mezi ně bude doplněno téma "Jak koronavirová krize změnila můj pohled na moje budoucí zaměstnání?". Dalšími tématy je "Personální krize ve zdravotnictví", "Struktura lůžkové péče" nebo "Nedostatek finančních zdrojů". Podle Horeckého budou práce pro zdravotnictví i zajímavou zpětnou vazbou.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky