Koronavirus: Hrozí krach výstavářského odvětví. Výstaváři budou žádat o pomoc vládu

České výstavářské firmy přijdou kvůli rušení zahraničních veletrhů kvůli koronaviru o 450 milionů korun, krize tohoto průmyslu se dotkne desítek tisíc lidí. Výstaváři budou žádat o pomoc vládu. Po jednání krizového svazu Asociace výstavářských firem ČR (AVF), která zastupuje stovku firem, to novinářům řekl jeho předseda Jiří Carda.

Veletrhy Brno

"Situace je pro velkou část našeho sektoru likvidační. Za poslední týden bylo v zahraničí zrušeno přes 100 akcí, na kterých měli zakázky. Je to jako když zpomalíte ze stovky na nulu, jako když narazíte do zdi," konstatoval Carda.

Zdůraznil, že propad odvětví nenastal zaviněním majitelů firem, že na podobnou situaci se nedá připravit. "Je to ale prakticky likvidace celého odvětví, jaro je vrcholem naší výstavářské sezony," dodal Carda.

Výstavářství je podle něj exportní obor, který zaměstnává desítky tisíc lidí. "Chceme se obrátit o pomoc na vládu, budeme žádat o pomoc hlavně pro naše lidi. Pravděpodobně budeme požadovat podporu na mzdy případně odklad splátek daně z příjmu případně odklad plateb zdravotního a sociálního pojištění," dodal Carda.

V poslední době byly zrušeny například veletrh cestovního ruchu ITB Berlín, veletrh mobilních technologií MWC v Barceloně, knižní veletrh v Lipsku nebo mezinárodní řemeslnický veletrh v Mnichově.

Posunutí termínu veletrhů oznámily i Veletrhy Brno, které odložily konání veletrhu Techagro o rok, veletrh Opta se pravděpodobně přesune na podzimní termín, pořadatel Terinvest zrušil letošní veletrh Amper. Důvodem jsou opatření kvůli koronaviru, která přijaly zahraniční firmy tvořící hlavní část vystavovatelů.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky