Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Automobilce Mercedes-Benz kvůli nedostatku čipů klesl odbyt o 30 procent

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Automobilce Mercedes-Benz klesl odbyt ve třetím čtvrtletí meziročně o 30,2 procenta na 428.361 osobních vozidel. Dceřiná společnost firmy Daimler trpí podobně jako jiní výrobci aut nedostatkem automobilových čipů. Mercedes to uvedl ve svém dnešním sdělení a dodal, že s problémy počítá i v příštích čtvrtletích.

Dvouciferný procentní pokles vykázala řada regionů včetně Německa, Evropy a Číny, která je pro firmu největším trhem. Prodej brzdí navzdory celosvětové poptávce a silnému růstu objednávek nedostatečné dodávky polovodičů. Ty se projevily především v září.

Nejvíce zákazníci poptávali modely Mercedes-Maybach a Mercedes-AMG a elektromobily na baterii. Odbyt plug-in hybridů a elektromobilů se zvýšil o 143 procent na 184.369 vozů.

Za prvních devět měsíců roku zvýšil Mercedes odbyt o 2,7 procenta na 1,59 milionu vozů. Náskok proti loňskému půlroku zatíženému uzavřením ekonomiky kvůli koronavirové pandemii se ale po třetím kvartálu výrazně snížil.

Automobilový průmysl nyní trápí nedostatek mikročipů, protože jejich výroba v mnoha asijských zemích musela být kvůli šíření covidu-19 přerušena. Část výroby se také přeorientovala na jiná odvětví. Automobilové koncerny v Číně i v Evropě včetně České republiky proto opětovně zastavují výrobní linky. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto od 27. září na celý týden zcela přerušila výrobu ve všech třech svých závodech v České republice.

Protože poptávka převyšuje nabídku a dodavatelské lhůty jsou dlouhé, nemusejí výrobci podle agentury DPA skoro vůbec poskytovat slevy. Těží tedy z vyšších cen u nových i ojetých vozů.

Témata:  Mercedes auta

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Tomáš Ručka, odborník na automobilový průmysl

Rozhovor

Elektromobily a politika: Probuzení Evropy z ekologického snu?

Evropský parlament plánuje zákaz spalovacích motorů do roku 2035, ale automobilky couvají. Proč se někteří výrobci vrací k tradičním spalovacím motorům a co to znamená pro budoucnost automobilového průmyslu? S Tomášem Ručkou, motoristickým novinářem a milovníkem automobilů, rozebíráme ekonomické a ekologické aspekty výroby a provozu elektromobilů, jejich dopady na spotřebitele a průmysl.