Česká televize hledá správce rezervních miliard

Tuzemské bankovní domy se mohou těšit na novou zakázku, vzhledem k prohlubující se krizi v Evropské unii a ohrožení bankovního systému chce Česká televize lépe zajistit své finanční rezervy soustředěné ve fondu televizních poplatků. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

660

Jejich výše se podle informací deníku momentálně pohybuje okolo 3,7 miliardy korun. „Naše rezervy rozložíme do více bank. Finanční ředitel Milan Cimirot v nejbližších týdnech vypíše tendr na bankovní služby. Zahrne nejen bankovní operativu, ale i správu bankovních aktiv nebo služby pro zaměstnance,“ uvedl ředitel ČT Petr Dvořák. Podle něj se nedá očekávat, že by televize za současné situace investovala alespoň část prostředků například do populárního zlata.

„Budeme velmi konzervativní,“ doplnil Dvořák. Podle Cimirota jsou peníze ČT rozděleny mezi více bankovních ústavů již nyní. Jejich jména stanice nechce oficiálně sdělovat. Podle důvěryhodných informací deníku E15 se jedná o čtyři banky, mezi kterými je Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB. Novou šanci na zakázku od České televize tak dostanou i menší nebo vznikající banky. To může vyvolávat spekulace. Dvořák je totiž manažer s dlouholetými vazbami na finanční skupinu PPF. Ta vlastní PPF Banku a nyní rozjíždí novou banku Air Bank.

Vysoký objem peněžních prostředků na účtech ČT zanechal svému nástupci předchozí ředitel Jiří Janeček díky zvýšení koncesionářských poplatků na 135 korun za měsíc v roce 2005. Rezervy jsou však v posledních letech ohroženy nepříznivým vývojem hospodaření televize. Již v roce 2010 Janeček sáhl do uspořených peněz pro 117 milionů, aby udržel tehdejší vyrovnaný rozpočet ve výši 7,3 miliardy korun. Totéž se děje i letos, kdy management televize čerpá z fondu poplatků celkem 5,88 miliardy korun, o 104 milionů více, než vybere od koncesionářů. Náporem na rezervy se stane i snížený příjem z prodeje reklamy a plánovaná stavba studia v Brně, přestože Cimirot z původního rozpočtu 600 milionů korun bez DPH dokázal seškrtat 200 milionů. 

Témata: česká televize

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky