Ekonomika ztratila důvěru investorů, nejvíce za posledních osm let

Důvěra odborníků v oblasti soukromého kapitálu ve střední Evropě se za období od dubna do října propadla nejvýrazněji od roku 2003, tedy za celých osm let trvání pololetně sestavovaného indexu důvěry soukromého kapitálu pro střední Evropu. V úterý o tom informovala společnost Deloitte.

reklama

Podle průzkumu společnosti důvěra investorů v průběhu posledních dvou let plynule narůstala a v dubnu letošního roku dosáhla nejvyšší úrovně po krizi. Nyní opět klesla a dostala se na druhou nejnižší úroveň za celou dobu trvání průzkumu. Důvodem jsou především aktuální obavy z možného opakování recese a obavy o budoucnost eurozóny společně se zpomalením ekonomického růstu v Polsku, České Republice a na Slovensku.

"Ztráta důvěry investorů se projeví propadem v podnikání a ekonomice. Za poslední půlrok jsme zaznamenali náhlou a výraznou změnu očekávání, což naznačuje, že mnozí mají stále v živé paměti události z roku 2008 a že oživení v posledních dvou letech bylo mimořádně křehké," uvedl Garret Byrne, partner společnosti Deloitte, který má na starost oblast fúzí a akvizic v rámci regionu střední Evropy.

Z průzkumu vyplynulo, že dvě třetiny (66 procent) respondentů očekává celkový pokles ekonomiky, což je výrazně více oproti 10 procentům dotazovaných, kteří pokles očekávali před půl rokem. Další výraznou změnou v očekávání je, že 50 procent dotazovaných předpokládá celkové snížení činnosti na trhu, zatímco 45 procent respondentů nečeká žádnou změnu. V říjnu 2010 naopak očekávalo růst 67 procent respondentů. Podle názoru respondentů se také zhorší dostupnost půjček. Tento postoj odráží obavy ohledně podmínek finančních institucí a státních financí v eurozóně. Většina dotazovaných si také myslí, že efektivita jejich finančních investic se nezmění, což je pravděpodobně způsobeno tím, že očekávaný růst a návratnost jsou stále na nízké úrovni.

"I přes tato obecná očekávání, a dokonce za daných tržních podmínek, chtějí nyní odborníci v oblasti soukromého kapitálu investovat a své investice navýšit a realizovat v budoucnu, až bude ekonomika zdravější. 76 procent respondentů předpokládá, že od nynějška až do jara příštího roku více nakoupí, než prodá," doplnil Byrne.

Témata: ekonomika
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky