Minimální mzda je od 1. ledna 2017 vyšší

Minimální mzda se od 1. ledna 2017 zvýší o 1 100 Kč. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová prosadila ve vládě návrh na její zvýšení na 11 000 korun za měsíc. Základní hodinová sazba hrubé minimální mzdy se zvýší z 58,70 Kč na rovných 66 Kč za hodinu.

Ilustrační fotografie

MPSV o této novince informuje veřejnost mj. prostřednictvím letáku, který je distribuován na ÚP ČR, krajské či finanční úřady.

„Pracovat se musí vyplatit, a proto se snažíme postupně zvyšovat minimální mzdu,“ uvedla ministryně práce Michaela Marksová a zároveň dodala: „Postupným zvyšováním minimální mzdy chceme motivovat lidi k větší aktivitě, aby nemuseli být závislí na sociálních dávkách.“

Nově tak bude činit minimální mzda 66 Kč pro zaměstnance odměňované hodinovou mzdou a pro zaměstnance odměňované měsíční mzdou ve výši 11 000 Kč. V obou případech se předpokládá čtyřicetihodinová týdenní pracovní doba. Zároveň se ruší zvláštní sazba minimální mzdy i zvláštní sazby nejnižších úrovní zaručené mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude platit jedna sazba minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy pro všechny zaměstnance.

Se sjednocením minimální mzdy pro všechny souvisí také zvýšení příspěvku na zaměstnávání osob se zdravotním postižením, a to o 700 Kč.

Nové letáky jsou pro zájemce na krajských pobočkách Úřadu práce ČR, oblastních inspektorátech práce, finančních či krajských úřadech. Leták je dostupný také na internetových stránkách MPSV nebo ve vestibulu ministerstva.

Historie minimální mzdy

Minimální mzda má ve světě více jak stoletou historii. Česká republika patří k prvním zemím Evropy, kde se minimální mzda začala používat (od roku 1919) pro některé velmi málo placené profese. V době socialistického Československa byla spojována s prvními tarifními třídami mzdových stupnic. V letech 1950 a 1964 byly ratifikovány dvě základní úmluvy Mezinárodní organizace práce (MOP) týkající se minimálních mezd (Úmluva č. 26 a Úmluva č. 99). Obě byly po rozdělení Československa ratifikovány i Českou republikou. Všeobecně závazná zákonná úprava minimální mzdy byla v ČR zavedena od roku 1991.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky