V Česku vzrostl počet obyvatel, dětí se ale rodí méně

Obyvatel České republiky přibylo. V loňském roce vzrostl jejich počet na 10 553,8 tisíc. Za růstem však nestojí vyšší počet narozených, ale příchod lidí ze zahraničí. Kromě toho výrazně přibylo zemřelých.

Ilustrační fotografie

Počet obyvatel vzrostl během loňského roku o 15,6 tisíce. Průměrný věk obyvatel se mírně zvýšil na bezmála 42 let. Živě narozených dětí meziročně přibylo o 0,9 tisíce na 110,8 tisíce. „Narodilo se nejvíc dětí za posledních pět let. Průměrný věk matky je historicky nejvyšší, dosáhl 30 let. A pokračuje trend svobodných matek. Mimo manželství se narodila téměř polovina dětí,“ konstatuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Podle předběžných údajů zemřelo v průběhu loňského roku 111,2 tisíce osob. To je nejvíc za posledních dvanáct let. K meziročnímu nárůstu došlo zejména v prvním čtvrtletí loňského roku, kdy zemřelo 31 623 lidí. Vyšší počet zemřelých v prvním čtvrtletí jsme přitom zaznamenali naposledy v roce 1993.

Do manželství vloni vstoupilo 48,2 tisíc párů, nejvíce za posledních sedm let. Nejvyšší počet svateb byl uspořádán v srpnu a červnu. „Zároveň ubylo rozvodů. Hodnota 26,1 tisíce je nejnižší za posledních 16 let. Návrhy na rozvody podávají mnohem častěji ženy než muži,“ uvádí Michaela Němečková, z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

V roce 2015 se k nám přistěhovalo 34,9 tisíc osob, což je méně než v roce 2014. Vystěhovalo se 18,9 tisíc osob. Díky zahraničnímu stěhování tak vzrostl počet obyvatel České republiky o 16,0 tisíc. Nejvíce přibylo občanů Slovenska, Ukrajiny a Rumunska.

Více informací naleznete v právě vydané Rychlé informaci: ZDE

Témata: Česko

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky