V Česku vzrostl počet obyvatel, dětí se ale rodí méně

Obyvatel České republiky přibylo. V loňském roce vzrostl jejich počet na 10 553,8 tisíc. Za růstem však nestojí vyšší počet narozených, ale příchod lidí ze zahraničí. Kromě toho výrazně přibylo zemřelých.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Počet obyvatel vzrostl během loňského roku o 15,6 tisíce. Průměrný věk obyvatel se mírně zvýšil na bezmála 42 let. Živě narozených dětí meziročně přibylo o 0,9 tisíce na 110,8 tisíce. „Narodilo se nejvíc dětí za posledních pět let. Průměrný věk matky je historicky nejvyšší, dosáhl 30 let. A pokračuje trend svobodných matek. Mimo manželství se narodila téměř polovina dětí,“ konstatuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Podle předběžných údajů zemřelo v průběhu loňského roku 111,2 tisíce osob. To je nejvíc za posledních dvanáct let. K meziročnímu nárůstu došlo zejména v prvním čtvrtletí loňského roku, kdy zemřelo 31 623 lidí. Vyšší počet zemřelých v prvním čtvrtletí jsme přitom zaznamenali naposledy v roce 1993.

Do manželství vloni vstoupilo 48,2 tisíc párů, nejvíce za posledních sedm let. Nejvyšší počet svateb byl uspořádán v srpnu a červnu. „Zároveň ubylo rozvodů. Hodnota 26,1 tisíce je nejnižší za posledních 16 let. Návrhy na rozvody podávají mnohem častěji ženy než muži,“ uvádí Michaela Němečková, z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

V roce 2015 se k nám přistěhovalo 34,9 tisíc osob, což je méně než v roce 2014. Vystěhovalo se 18,9 tisíc osob. Díky zahraničnímu stěhování tak vzrostl počet obyvatel České republiky o 16,0 tisíc. Nejvíce přibylo občanů Slovenska, Ukrajiny a Rumunska.

Více informací naleznete v právě vydané Rychlé informaci: ZDE

Loading...
Témata: Česko

Diskuze: V Česku vzrostl počet obyvatel, dětí se ale rodí méně

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky