Češi vypijí nejvíce instantní kávy v Evropě

Celosvětová produkce a spotřeba kávy se za poslední dekádu několikanásobně zvýšila. I v Česku lze sledovat stoupající trend spotřeby kávy. Které kávě Češi a Slováci holdují nejvíce? A Kolik jí vypijí? Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization) již dvacet let mapuje trendy v produkci, spotřebě a vývoji cen kávy, a v jejích pravidelně zveřejňovaných statistických dokumentech je stoupající trend spotřeby patrný. Češi spotřebovali za rok 2011 3,26 kg kávy na osobu, v minulém roce to bylo už 5,4 kg.

Ilustrační fotografie

Z čísel mapujících dovoz kávy za rok 2013 vyplývá, že obyvatelé České republiky holdují rozpustné kávě nejvíce ze všech zemí Evropy. Za loňský rok bylo do Česka importováno 34 940 480 kg instantní kávy, pražené kávy 18 430 380 kg a nepražených kávových zrn 17 622 120 kg. V Evropě je v celkovém množství importované rozpustné kávy před Českou republikou pouze Ukrajina, do které se za uplynulý rok dovezlo 50 164 440 kg. Po přepočtu celkového množství na osobu ovšem vyplývá, že do ČR se doveze 3,3 kg/os/rok, kdežto na Ukrajinu pouze 1,1 kg/os/rok, což dělá z České republiky evropský unikát. Naopak, nejméně holdují rozpustné kávě ve Francii, import rozpustné kávy na osobu odpovídá množství 0,05 kg za rok.

„Stále více Čechů si rádo vychutnává kvalitní kávu. V domácím prostředí dávají přednost kávě instantní, naopak v kavárnách vyhledávají kvalitnější produkt než ten, který si mohou uvařit doma. Téma kávy a baristiky zajímá stále více lidí. Na druhou stranu si myslím, že ve většině českých domácností právě instantní káva nahradila dříve obligátního „turka“, což zvýšilo její spotřebu. Všeobecný fakt, že se káva v Česku pije stále více, potvrzuje i návštěvnost kaváren. Počet hostů v našich kavárnách meziročně vzrostl o 18 %,“ uvádí k přehledu konzumace kávy ředitel společnosti CrossCafe original Luboš Martínek.

Co se celkové spotřeby kávy v Evropě týče, jsou Češi průměrnými konzumenty. Každý Čech v loňském roce zkonzumoval 5,4 kg kávy, stejné množství připadalo i na jednoho Slováka. Z našich sousedů spotřebují nejméně kávy Poláci 2,2 kg. Němci (6,3 kg) a Rakušané (8,3 kg) naopak spotřebují kávy více. Jedničkou ve spotřebě kávy v Evropě je s velkým náskokem Finsko. Na jednoho obyvatele tam připadá spotřeba 11,4 kg kávy za rok.

Témata: Káva

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky