Sladíte medem? Tak si připravte peněženky. Ceny půjdou nahoru

Ceny medu podle včelařů půjdou nahoru. Přestože letos bude medu dostatek, včelaři se chystají zdražit. Důvodem je nejen to, že mnozí přišli o včelstva, ale i fakt, že u nás je med nejlevnější ze všech okolních zemí. Připlatit si budeme muset asi tak 30 až 40 korun za kilo.

Ilustrační fotografie

Po loňské špatné snůšce jsou včelaři letos spokojeni. Zároveň ale většina z nich tvrdí, že musí zdražit. "Někteří včelaři se tak trošku stydí nebo mají obavu z vyšší ceny medu. Nemůžou ale donekonečna prodávat med za 120 korun," tvrdí zlínský včelař Josef Okál.

Včelí mor loni a letos na jaře ve Zlínském kraji zdecimoval až pětinu včelstev. Navíc současné ceny podle včelařů neodpovídají vynaloženým nákladům, času a úsilí.

Za kilogramovou sklenici lesního medu tak zřejmě už brzy zaplatíme i o čtvrtinu víc. Bude to kolem 150 korun za kilogram, příští rok předpokládám, že by si med zasloužil cenu kolem 180 korun za kilo," říká včelař Jiří Kalenda.

Roční spotřeba medu je u nás zhruba půl kilogramu na osobu. Jestli tedy zdraží na očekávaných 180 korun, každý z nás si připlatí zhruba dvacetikorunu.

Témata: potraviny

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky