Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Má koalice krátkou paměť? Jinak to není možné

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Minulý týden prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením návrh elektronické evidence tržeb. Opozice, nejhlasitěji Miroslav Kalousek z TOP 09, se nechala slyšet, že to koalice nebude mít tak snadné, chystají třeba obstrukce. Poslanec TOP 09 Michal Kučera poukazuje na paradoxní situaci – elektronické recepty koalici vadí, elektronická evidence ne.

Poslanec upozorňuje, že v případě snahy zavést elektronické recepty, zaznívaly na vlas stejné argumenty, které je možné číst a poslouchat i dnes.

„Prvním důvodem, který ve sněmovně tehdy zazníval, bylo, že ne všechny ordinace jsou připojeny na internet. Druhým důvodem bylo staré technické vybavení ordinací, co se počítačů týče a třetí důvod byl i věk praktických lékařů. Někteří by - dle slov odpůrců elektronických receptů – nebyli schopni elektronické recepty plnit a naučit se pracovat s internetem," připomíná poslanec TOP 09.

Právě proto prý návrh narazil na velký odpor u některých představitelů současné vládní koalice. Jenže podle Kučery jsou podmínky pro staršího lékaře z pohraničí stejné, jako pro staršího živnostníka ze stejné oblasti.

„Netvrdím, že argumenty proti zavedení elektronických receptů jsou správné, my jsme, jak známo, elektronické recepty chtěli," připomíná poslanec. Přesto je podle něj tyto argumenty připomenout.

„Stejní poslanci, kteří tak hlasitě odmítali elektronické recepty pro lékaře, dnes velmi prosazují elektronickou evidenci tržeb pro živnostníky. Jaký je tedy v tomto rozdíl mezi starším lékařem a starším živnostníkem v malém pohraničním městečku? Podle mne žádný, podle poslanců ANO, ČSSD a KDU ČSL zřejmě velký," dodává Kučera.

Témata:  registrační pokladny EET (elektronická evidence tržeb)

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy