Strážníci potřebují maturitu. Mají šanci i bez ní?

Starosta Chrastavy se vzepřel ministerstvu vnitra. Odmítá propustit městského strážníka, který nemá zákonem požadované střední vzdělání ukončené maturitou. V zákoně o městské policii je podle něj zásadní chyba. Úředníci do jeho úplného znění totiž zapomněli vložit klíčové ustanovení, které se strážníků bez maturity týká.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Devět set strážníků má od obcí do konce roku dostat výpovědi, protože nemají odpovídající vzdělání. Chyba v zákoně jim ale podle starosty Canova dává šanci pracovat dál.

"V novele v roce 2008 vyšlo ustanovení, že policisté musí mít střední vzdělání. A k tomu bylo přechodné ustanovení, které říkalo, kdo má výjimku. Výjimku měl mít ten, kdo v roce 2008 dosáhl 45 let," říká starosta Chrastavy Michael Canov.

Jenže schválená výjimka v úplném znění zákona nepochopitelně chybí. Podle starosty se právě o ni musí norma doplnit. A až se to stane, začne teprve platit ustanovení o hranici 45 let.

Že starosta Chrastavy nikdy nemluví do větru, dokazuje jeho skóre. V právních bitvách v ministerstvem vnitra totiž u Ústavního soudu uspěl hned třikrát. Nikdy neprohrál.

Velkou podporu má i u mnoha dalších starostů. Podobně jako Chrastava odmítají strážníky propouštět i další města. "Ani já svého strážníka nepropustím a taktéž v rámci sdružení obcí libereckého kraje to doporučím i Liberci, Jablonci i všem městům," uvedl pro TV Nova starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

"Ministerstvo vnitra zatím stanovisko pana starosty neobdrželo. Ve chvíli, kdy jej budeme mít k dispozici, budou se jím zabývat naši legislativci," říká mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová.

Starostové tvrdí, že kvalitu strážníků maturita sama o sobě zajistit nedokáže. Vyššímu vzdělání u nově příchozích fandí, ale nechtějí šikanovat otce od rodin, kteří své schopnosti prokázali dlouholetou praxí.

Loading...
Témata: policie | Policie ČR

Diskuze: Strážníci potřebují maturitu. Mají šanci i bez ní?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky