Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ovlivní nižší cena ropy nebo konflikt na Ukrajině cenu plynu v Česku?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Některé události posledních měsíců, jako je snižující se cena ropy nebo oslabení české měny, přímo ovlivňuje také cenu plynu v České republice. Jakým způsobem se na ní projeví nižší cena ropy? Jaký vliv má oslabený kurz koruny? A jaký další vývoj lze očekávat v 2015? To vše objasní ve svém komentáři Michal Slabý, odborník nákupu plynu energetické společnosti E.ON.

Plyn pro letošní zimu byl již nakoupen, dodavatelé mají nadbytek

Na začátku roku 2015 došlo v poměrně krátkém časovém úseku k velkému propadu velkoobchodních cen zemního plynu. Důvodů bylo více. Trvajícím poklesem světových cen ropy počínaje, konfliktem na Ukrajině a nízkou poptávkou po zemním plynu z důvodu teplého průběhu zimy konče. 

Koncové ceny nicméně na takovéto změny nereagují promptně. Prvním důvodem je samotné složení ceny. Komoditní část podle velikosti zákazníka tvoří přibližně dvě třetiny ceny, zbylou třetinu pak takzvané regulované složky, které jsou plně v dikci Energetického regulačního úřadu a mění se jednou za rok. 

Druhým podstatným důvodem, proč nedochází k ohlášení poklesu koncových cen okamžitě po poklesu cen na velkoobchodních trzích, je fakt, že zemní plyn je obchodníky pořízen na zimní období z velké části dopředu. Obchodníci obvykle nakupují plyn postupně v delším časovém rozmezí. Část například ukládají do podzemních zásobníků, nicméně vždy za aktuální tržní ceny v okamžiku pořízení. Jinými slovy to znamená, že obchodníci nakupují se zřetelem na bezpečnost dodávek zemní plyn předem. A to tak, aby před začátkem zimy již měli plyn nakoupen. V samotném období dodávky, což je v případě domácností v podstatě pouze v zimním období, dochází k pořízení zemního plynu pouze v omezené míře, a to zejména v reakci na momentální teplotní výkyvy. Je tedy zřejmé, že aktuální cenová úroveň nemá na stávající koncové ceny de facto vliv.   

Změna velkoobchodních cen plynu se promítne do koncových cen vždy se zpožděním

Jakákoliv změna velkoobchodních cen se tedy projeví vždy s určitým zpožděním. Ceny plynu na zimu 2014/2015 tak odrážejí cenovou úroveň zejména roku 2014, a to včetně nepříznivého vlivu skokového oslabení české koruny vůči euru v listopadu 2013. 

Znamená to také, že pokud se lednová cenová úroveň na velkoobchodním trhu udrží delší dobu, lze v příštím období očekávat pozitivní vliv na koncové ceny plynu. Přinejmenším tedy v rámci jejich komoditní části. Pokud ale chtějí Češi profitovat z aktuální nižší cenové úrovně už nyní, mohou si vyhledat prémiové nabídky. U společnosti E. ON se jedná například o produkt Jistota 24, který nabízí vysokou úsporu na komoditní části ceny plynu. 

Témata:  energetika E.ON

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.