Ekonom varuje před eurem a poukazuje na tato rizika

Uznávaný český ekonom a kandidát pro volby do Evropského parlamentu za KSČM Pavel Janeček důrazně varuje před urychleným a neuváženým přijetím společné evropské měny, zejména v souvislosti s fiskálním paktem, který považuje za paskvil.

Ilustrační fotografie

"V současné době se všude hodně hovoří o přijetí eura, vzhledem k přistoupení ČR k fiskálnímu paktu, tedy pravidel rozpočtové kázně, která by se na nás za podmínky přijetí společné měny vztahovala. Vláda nám oznámila, že tento fiskální kompakt je prvním krokem k přijetí eura pro ČR, i když termínů akceptování společné měny jsme už od reprezentantů státu slyšeli mnoho. Osobně tento narychlo sepsaný šestnáctistránkový dokument v podobě mezinárodní smlouvy považuji za naprostý paskvil," tvrdí Janeček.

Euro má podle něj v současné době podporu pouhých 25 procent občanů a to je prý velmi málo pro tak zásadní krok ke společné měně. "Největší riziko spočívá totiž v tom, že jednotlivé státy EU nebudou moci provádět svoji vlastní měnovou politiku a dalším vážným problémem jsou asymetrické šoky Evropské centrální banky. Nevhodná monetární politika může jednotlivé aktéry eurozóny ještě více destabilizovat a to je to poslední, co bychom si v době přetrvávající krize přáli. Jde zde i o určitou ztrátu suverenity. Euro se pro nás v budoucnu stane přijatelné jedině tehdy, až budeme zdravou a silnou ekonomikou, která roste," říká ekonom.


Podobný názor vyjádřil Janeček v nedávném rozhovoru pro EuroZprávy.cz, kde uvedl: "V současné době prochází Evropská unie velkou krizí, která ještě není i přes vlnu optimistických emocí zažehnána, a ČR není tedy v současné době připravena přijmout euro, také vzhledem k tomu, že rámec fungování eurozóny je odlišný od doby, kdy se ČR zavázala přijmout tuto měnu, a navíc se ještě zvýšily náklady na přijetí eura. Takže euro teď rozhodně nepřijímat."

Témata: EUR

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky