Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozor. Éčko 952 zakázali v USA, zabíjí. V Česku ho pijeme dál

Pozor. Éčko 952 zakázali v USA, zabíjí. V Česku ho pijeme dál

Foto: Pixmac

E 952 (cyklamát) je jedno z nebezpečných éček. Ačkoliv může způsobit rakovinu, běžně se s ním setkáváme ve šťávách, džusech, kole či nealkohlických pivech. Přečtěte si, kde se s ním můžeme setkat a jak nám může ublížit.

Cyklamáty, tedy E952, jsou umělá sladidla, která jsou až 40 krát sladší než obyčejný cukr. Na rozdíl od sacharinu ale nemají žádný energitický obsah. Vyrábí se přidáním louhu sodného nebo hydroxidu vápenatého do cyklohexlaminu. Cyklohexlamin se používá jako přípravek proti hubení hmyzu či korozi, také se používá při výrobě plastů!

Některé studie upozorňují na to, že u pokusných krys toto "éčko" způsobilo rakovinu močového měchýře, vrozené vady, mutace či poškození varlat. "V těle se cyklamáty přeměňují na cyklohexylamin, který může způsobit záněty močového měchýře," uvádí web emulgatory.cz.

Podle některých studií ale cyklamáty rakovinu přímo nezpůsobují, nicméně zvyšují účinky dalších karcinogeních látek. "Používání směsi cyklamátů se sacharinem vyvolalo vyšší výskyt rakoviny močového měchýře," píše se na emulgatory.cz. Nicméně se nedoporučuje překračovat doporučenou denní dávku 7 mg na 1 kg lidské váhy.

Ve Spojených státech se tato látka nesmí používat, stejně jako v Norsku nebo Velké Británii. V Evropské unii, a tím pádem i v Česku, je však toto éčko povolené. Přitom u nás byly cyklamáty až do roku 2002 také zakázány.

Témata:  Éčka (emulgátory)

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy