Škola volá. Na kolik vyjde vybavit školáka? Jak zbytečně neutrácet?

Dovolené pomalu končí a začátek školního roku buší na dveře. Řada rodičů se už dopředu hroutí z toho, jak je budou první dny školní docházky ratolestí finančně ruinovat. Po zaplacení dovolené, prázdninových táborů a obměně šatníku se musejí vyrovnat ještě s jednorázově vyššími výdaji za nákup školních pomůcek. Poradíme vám, jak si vše před koncem prázdnin správně naplánovat a vyhnout se zbytečným nákupům.

660
reklama

Naplánujte výdaje na nový školní rok

Se svým školákem zkuste s předstihem dát dohromady, jaké pomůcky a psací potřeby mu zůstaly z loňského roku a co bude potřeba dokoupit. K tomu připočítejte platby za družinu, jídelnu, příspěvky do rodičovského sdružení a odpolední kroužky. To vše vás totiž bude stát nemalou sumu. Pro lepší přehled jsme připravili krátký výčet výdajů, které vás pravděpodobně v letošním školním roce neminou.

Náklady na začátku školního roku (průměrná částka v Kč)

SRPŠ, příspěvky na výbavu třídy, materiály do výuky, 500
Učebnice, písanky, sešity, desky na písmenka a číslice, papírové hodiny 500
Výbava školáka: aktovka, penál, psací potřeby 1 700
Zdravotní přezůvky do školy 500
Výbava na výtvarnou výchovu včetně kufříku 400
Výbava na tělocvik: cvičební úbor, boty do tělocvičny, boty na ven 1 000

Náklady v průběhu školního roku

Kulturní akce: divadlo, kino, muzeum, exkurze 300
Výlety: škola v přírodě (6 dní v ČR) 2000
Družina 150/měsíc
Obědy, svačiny 800/měsíc
Kroužky 1 000 – 3 000

Náklady celkem 16 450

(zdroj: ČSOB)

Svého potomka zapojte do plánování výdajů. Dejte mu určitý obnos a dovolte mu, aby si za ně vybral vybavení do školy. Díky tomu zjistí, že výdaje se musí plánovat, protože ani maličkosti jako propisky a tužky nejsou zadarmo.

Účet pro školáka

Pokud se dítě intenzívně věnuje sportu a často jezdí mimo domov se svým týmem, nebo dostává pravidelně kapesné, založte dítěti vlastní účet. Výhodou je, že potomek může starší deseti let může dostat i svou vlastní platební kartu, kterou je možné pojistit proti krádeži a výběr se může nastavit na pouhých 200 korun týdně. Díky přístupu k účtu prostřednictvím internetového bankovnictví tak budete mít neustálý přehled o platbách dítěte.

Kapesné

S nástupem školních povinností byste měli se svým potomkem probrat také kapesné. To by mělo dítě dostávat pravidelně, nikoliv v závislosti na tom, že máte drobné, nebo dítě po vás chce peníze. Jedině tak se z kapesného může zároveň stát výchovný prostředek. „S pravidelným příjmem se i malý školák může učit finanční zodpovědnosti. Pro začátek stačí třeba jen deset korun týdně. Děti totiž postupně přijdou i na to, že je výhodné si nějakou částku schovat na později," uvedl Jan Doubek z ERA spořitelny.

Z průzkumu vyplývá, že děti na prvním stupni dostávají nejčastěji sto až čtyři sta korun měsíčně, středoškoláci asi pět set korun. Starší školáci si mohou z kapesného hradit i volání nebo obědy. Tomu musíte zároveň přizpůsobit i jeho výši. Zároveň si však musíte být jisti, že váš potomek má již dostatečnou míru zodpovědnosti.

Témata: školství

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky