Radek John zveřejnil levárnu! Další zpackaný projekt za velké "prachy"

Co všechno se dá platit z evropských dotací? Například bobová dráha nad vinicí. Poslanec Radek John v pořadu TV Barrandov Bez cenzury ale zjistil, že se bude dvanáctimilionová dotace s největší pravděpodobností vracet.

660
reklama

Mnoho lidí kritizuje, že se za evropské dotace staví zbytečnosti místo toho, aby se podporoval rozvoj průmyslu a obchodu. Podobnou investicí, kterou by mnoho lidí označilo za zbytečnou, je stavba bobové dráhy v obci Němčičky za 25 milionů korun. 12 milionů korun z toho měla zaplatit Evropská unie.

Radek John označil projekt za zpackaný. Vymyslel ho prý starosta a předseda břeclavské ODS Petr Slezák s kamarádem. Jelikož obec neměla 13 milionů na svůj podíl v projektu, nejen že si půjčila, ale dokonce se stal investorem jeden z dodavatelů Jiří Lhota. Ten poskytl tři miliony.

"S tím, že jakmile bude proplacena dotace, že mi to vrátí. Nevrátil mi samozřejmě nikdo nic," vysvětlil Lhota.

Aby mohl někdo získat dotaci z EU, musí prokázat, že má peníze na svůj díl projektu. Starosta Slezák toho prý dosáhla podvodem. Česká spořitelna měla údajně starostovi poskytnout potvrzení na to, že obec má v bance uložených 8 milionů korun, které neexistovaly.

Po několika finančních transakcích se měl stát majitelem původně obcí vlastněné dráhy Martin Hicl, který se živí jako obchodník s dluhy a do projektu obce Němčičky měl investovat. Starosta to ale odmítá.

Kdyby bylo Hiclovo tvrzení, že mu dráha patří pravdivé, znamenalo by to, že obec bude muset vrátit dotaci. Ta je totiž podmíněna tím, že výsledný projekt musí být minimálně pět let v jejím majetku.

Témata: dotace z EU
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky