Standard & Poor’s: Růst Eurozóny zpomaluje. Co je příčinou?

Tempo růstu ekonomiky eurozóny se ve druhém letošním čtvrtletí pravděpodobně zpomalilo, tento trend může pokračovat i ve druhé polovině letošního roku. Vyplývá to z nejnovější zprávy ratingové agentury Standard & Poor’s, kterou agentura zveřejnila ve středu.

660
reklama

Standard & Poor’s ve zprávě poukazuje na nejnovější červencové výsledky průzkumu společnosti Markit, které vyvolávají obavy o růst ekonomiky v eurozóně.
 
Všechny tři indexy nákupních manažerů, tedy pro výrobní sektor, sektor služeb i složený index, totiž klesly. Právě ve službách a u složeného indexu šlo o nejnižší úrovně za 23 měsíců.
 
Někteří analytici si ještě začátkem července mysleli, že příčinou zpomalení ekonomického růstu eurozóny ve druhém čtvrtletí je dáno dočasnými faktory, například vysokou inflací, nižší poptávkou v zahraničí a přerušením dodávek autokomponentů z Japonska po ničivém březnovém zemětřesení.
 
Průzkum Evropské komise ale odhalil, že hospodářské problémy eurozóny mají mnohem hlubší kořeny. Podle Standard & Poor’s tomu nasvědčuje i zvětšování rozdílů mezi jednotlivými ekonomikami eurozóny.
 
Evropský statistický úřad Eurostat by měl zveřejnit předběžný odhad růstu ekonomiky eurozóny za druhé čtvrtletí 16. srpna.

Témata: ekonomika | EU

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky