ČEZ odkoupil za 14,5 mld Kč Energotrans. Bude dodávat teplo do Prahy

Skupina ČEZ kupuje firmu Energotrans, která dodává teplo z Mělníka do Prahy, naopak prodá svůj 50procentní podíl v těžební společnosti Mibrag druhému partnerovi ve firmě s předkupním právem, společnosti Energetický a průmyslový holding. ČEZ o tom informoval ve čtvrtek.

660
reklama

Transakci už schválily všechny příslušné orgány ČEZu.
 
"Skupina ČEZ je z pohledu oblastí energetiky, ve kterých podniká, oproti konkurenci více vystavena rizikovým tržním vlivům. V současné době totiž významně převažuje zejména výroba elektřiny, výnosy z této činnosti však striktně podléhají tržnímu vývoji ceny elektřiny na velkoobchodních trzích. Strategicky proto musí Skupina ČEZ posilovat svoji pozici v regulovaných činnostech, tj. distribuci a teplárenství. Tedy v oblastech, které poskytují stabilní výnosy bez ohledu na vývoj situace na trhu. Proto je pro ČEZ strategicky důležitější oblast teplárenství," vysvětlil mluvčí firmy Ladislav Kříž.
 
Jak dále sdělil, po německém politickém rozhodnutí skoncovat s jadernou energetikou, které proběhlo během dvou měsíců, je pro ČEZ ze strategického hlediska německý trh nyní rizikovější.

"Ze všech těchto důvodů pak, když se nepodařilo najít shodu na avizovaném prodeji elektrárny Chvaletice, logicky přišla na pořad jednání tato varianta, jakkoliv investice do Mibragu i za tak krátkou dobu přinesla ČEZ velmi zajímavé zhodnocení vložených prostředků," uvedl mluvčí.
 
Dokončení prodeje 50procentního podílu v Mibrag nastane po jejím schválení ze strany příslušných soutěžních orgánů. Podmínkou je také dokončení převodu 100procentního podílu ve společnosti Energotrans na společnost ČEZ. Součástí obchodu bude i prodej projektu na výstavbu nové uhelné elektrárny Profen v lokalitě dolu Mibrag, a to také společnosti Energetický a průmyslový holding.
 
ČEZ se o Energotrans zajímá již několik let v souvislosti s připravovanou paroplynovou elektrárnou v Mělníce, která v budoucnu zabezpečí i dodávku tepla pro Prahu. Společnost Energotrans je stoprocentní dceřinou firmou Pražské teplárenské a provozuje hnědouhelnou elektrárnu Mělník I. o instalovaném výkonu 352 MW.
 
Podnikatelský záměr na novou 800 MW paroplynovou elektrárnu v lokalitě Mělník schválilo vedení ČEZ na konci dubna 2009. Záměrem tohoto projektu je vybudovat elektrárnu, která bude připravena v blízké budoucnosti i nahradit výkon dožívajících uhelných zdrojů v této lokalitě. Současné bloky budou postupně odstavovány v období po roce 2015.

Jak Kříž sdělil, lokalita je vhodná pro výstavbu paroplynového zdroje, protože disponuje veškerou potřebnou infrastrukturou, včetně možnosti připojení na plynovou soustavu. Plynové elektrárny mají významně nižší emise oxidů síry, dusíku i prachu oproti uhelným elektrárnám. Nižší jsou i emise CO2.

V současné době ČEZ provozuje v lokalitě tři uhelné bloky, dva o výkonu 110 MW a jeden o výkonu 500 MW. Společnost Energotrans ve stejné lokalitě provozuje uhelné bloky s celkovým výkonem 352 MW.

Témata: čez

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky