Ceny pohonných hmot výrazně rostly, kde za kolik natankujete?

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu výrazně vzrostly a přiblížily se historickým maximům. Jak vyplývá z pondělních údajů společnosti CCS, benzin Natural 95 zdražil v průměru o 55 haléřů na 35,23 Kč, nafta o 56 haléřů na 34,59 Kč.

660

„Příčinou jsou zvyšující se průměrné ceny benzínu a nafty na burze v Rotterdamu, které reagují na růst cen ropy na světových trzích. K tomu se navíc přidal další negativní faktor v podobě oslabující koruny. Výsledkem bylo zdražení v řádu desetihaléřů. Příznivou zprávou byl další mírný pokles distribučních marží,“ uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum.

Výhled pro následující dny je podle něj pro české motoristy o něco příznivější. „Cena černého zlata mírně vzrostla a stejně tak i průměrné ceny benzinu a nafty na burze v Rotterdamu. Ve prospěch českých motoristů ovšem tentokrát hrál kurz koruny vůči dolaru, kdy česká měna posílila. Díky tomu by se růst cen měl v následujících dnech zastavit a měli bychom se dočkat stagnace či nepatrného poklesu,“ očekává analytik.
 
Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Ústeckém kraji (34,65 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,88 Kč). Nejvíce vzrostly ceny v Jihočeském, Karlovarském a Olomouckém kraji (o 79 haléřů), naopak na Vysočině pouze o 17 haléřů.

V případě nafty se na první místo posunul Olomoucký kraj (34,18 Kč), nejdražší je stejně jako u benzinu jižní Morava (35,37 Kč). Největší nárůst cen zaznamenali motoristé na Pardubicku (o 79 haléřů), nejmenší na Plzeňsku (o 33 haléřů).
 
Meziměsíčně zdražil Natural 95 v průměru o 61 haléřů, nafta o 68 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 3,02 Kč (9,4 %), nafta o 3,44 Kč (11,0 %).
 
Ceny nejprodávanějších druhů pohonných hmot vzrostly také na sousedním Slovensku. Benzin Natural 95 zdražil v průměru o 0,011 na 1,458 eura (35,58 Kč), nafta o 0,008 na 1,342 eura (32,74 Kč). V pondělí o tom informoval server Natankuj.sk.
 
Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

Témata: pohonné hmoty

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky