Nečas: Na dostavbě Temelína by se měl podílet finanční partner

Projekt výstavby 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín bude kromě společnosti ČEZ možná platit i další investor. Premiér Petr Nečas (ODS) v pondělí na 7. Evropském jaderném fóru v Bratislavě připustil, že vláda uvažuje o výběru partnera kvůli diverzifikaci rizik.

"Ta úvaha tady je," prohlásil Nečas. Premiér zmínil, že ČEZ generuje každoročně zisk v hodnotě několika desítek miliard korun a výstavbu by mohl financovat sám. "Na druhou stranu je zvykem u tak velkých projektů uvažovat i o diverzifikaci rizik – z hlediska financování i provozování. Z tohoto pohledu se vláda nevyhýbá úvaze o nalezení partnerů, kteří by se spolupodíleli na tomto projektu," uvedl Nečas.

Podle předsedy vlády je přizvání finančního partnera u podobných staveb ve vyspělém světě standardním krokem.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) souhlasil, že výstavba Temelína může být pro investory atraktivní. "ČEZ povede debatu s eventuálními potenciálními zájemci o realizaci či partnerství v tomto projektu. V této chvíli je to pouze ve fázi diskusí. V žádném případě ve fázi konkrétních čísel," zdůraznil ministr. "Myslím si, že i pro českou vládu je taková úvaha právě z pohledu diverzifikace rizik u takto velkého projektu poměrně racionální. Ale je úplně na svém začátku," dodal Kuba.

"Úvaha, zda naleznout partnera, nebo ne, případně jakého partnera, nemá nic společného s pokračováním tendru na dodavatele. Ten proběhne v přesně stanoveném harmonogramu bez ohledu na to, zda partner bude vybrán, nebo ne," připojil Nečas.

Vláda chce mít 2. července na stole nabídky od tří uchazečů, kteří chtějí 3. a 4. blok Temelína vystavět. "V roce 2013 bude rozhodnuto a v roce 2014 by mohla započít výstavba," uzavřel předseda vlády.

Nečas a jeho slovenský protějšek Robert Fico se v Bratislavě shodli, že jejich země chtějí i po loňské havárii v japonské Fukušimě dál zachovat jádro ve svém energetickém mixu. Oba státy navíc plánují další rozvoj svých jaderných elektráren. Slovensko dostavuje 3. a 4. blok Jaderné elektrárny Mochovce a ve spolupráci s Českou republikou chce vystavět i nový jaderný zdroj v lokalitě Jaslovské Bohunice. Původní dva bloky na stejném místě musela země po dohodě s Evropskou komisí odstavit.

"Z jádra se nesmí stát ideologická otázka," varoval český premiér. Podle něj není možné na jedné straně mluvit o nutnost snížit emise uhlíku a na druhé straně připravovat Evropu o zdroj čisté jaderné energie.

Česká republika i Slovensko uspěly v zátěžových testech jaderných elektráren, které od loňského roku probíhaly v Evropské unii.

Témata: Nečas, Petr | temelín

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky