Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize na spadnutí? Ekonomika zpomaluje. Mnoho firem zaniká, nové nevznikají

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od začátku letošního roku bylo v České republice zaregistrováno 8 087 nových firem. Podle poradenské společnosti Bisnode, jedničce v poskytování ekonomických informací a analýz, byl první kvartál roku 2019 na počet nově vzniklých firem nejslabší za poslední tři roky. Současně zaniká rekordní množství společností, a tak se celkový počet firem v ČR letos zvýšil jen o 4 962 na celkových 497 280.

Tempo zakládání nových firem je v tomto roce pomalejší, než tomu bylo ve stejném období let 2018 i 2017. „To je odraz zpomalující tuzemské ekonomiky. Za první tři měsíce roku 2019 podnikatelé založili o 329 méně podniků než v roce 2018 a dokonce o 1 553 méně než v roce 2017,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že rok 2017 byl co do počtu nově registrovaných firem rekordní.

V České republice bylo ke konci prvního kvartálu registrováno celkem 497 280 firem, z toho 470 768 společností s ručením omezeným a 26 512 akciových společností. Přesto, že za první tři měsíce letošního roku vzniklo 8 087 nových firem, celkový počet registrovaných subjektů se zvýšil pouze o 4 962. Ve sledovaném období tedy bylo vymazáno z obchodního rejstříku 3 902 firem. „Na 100 vzniklých společností tak připadalo 48 zaniklých. Pročisťování podnikatelské základny, které provází vysoké přírůstky a úbytky subjektů, a které sledujeme již několik měsíců, tak ještě nabývá na intenzitě,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode.

Témata:  ekonomika firmy

Související

Aktuálně se děje

10. října 2025 12:10

Levná ojetina může skrývat minulost taxíku. Takhle ji poznáte

Koupí ojetého auta můžete hodně ušetřit, ale kupující by měl vědět, co vlastně kupuje. Některá ojetá vozidla můžou být vysloužilé taxíky, policejní vozy nebo auta z půjčoven. Tato auta jsou typicky opotřebovanější a mají nižší hodnotu. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Andrej Babiš

Komentář

Rozpočet přežije i Babišovy sliby. Německo by na tom bylo hůř o pětinu

Pokud by Babišova vláda naplnila všechny své sliby během prvního roku vládnutí, z výpočtu Národní rozpočtové rady plyne, že se český schodek veřejných financí stále vyjde pod 3 % HDP; německá vláda by v takovém případě měla o 20 % vyšší deficit než ta česká, rakouská o 38 %, a polská dokonce o 124 %. Ani inflace by neměla být v ČR problémem.