Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko je zachráněno před bankrotem. Prozatím. EU odsouhlasila 12 miliard eur

Řecko je zachráněno před bankrotem. Prozatím. EU odsouhlasila 12 miliard eur

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ministři financí eurozóny v sobotu dohodli, že Řecku poskytnout půjčku ve výši 12 miliard eur (292 miliard korun) do 15. července. Informuje o tom agentura AFP.

Ministři se také shodli na tom, že detaily druhé splátky jihoevropskému státu doladí v "příštích týdnech".

Na pomoci by se měl podílet i soukromý sektor. Řecký parlament ve středu schválil balíček úsporných opatření, kterým EU a Mezinárodní měnový fond (MMF) další splátku z půjčky v celkové výši 110 miliard eur (2,7 bilionu korun) podmínily. Součástí úspor ve výši 28,5 miliardy eur (695 miliard korun) je i zvýšení daní, privatizace, propouštění ve státním a veřejném sektoru a omezení sociálních dávek.

Témata:  Řecko

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

13. května 2026 17:00

29. dubna 2026 10:50

28. dubna 2026 16:34

Standard & Poor’s varuje: ČEZ může mít nejhorší rating za téměř 20 let

Agentura Standard & Poor’s dnes varuje, že společnosti ČEZ zhorší rating na nejhorší úroveň za posledních minimálně takřka 20 let; zhoršuje svůj ratingový výhled při zatímním zachování hodnocení A-. Agentura hodnotí plán na vyčlenění nevýrobní části ČEZ a prodeje její části jako negativní z hlediska věřitelů, neboť krok může zhoršit obchodní a potenciálně také finanční profil podniku. Nevýrobní část je dlouhodobě stabilnější než část výrobní, která by tak při vyčlenění přišla o stabilizující kotvu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Evropa zaostává. Bez amerického deštníku by byla zadluženější než USA

V uplynulém týdnu se na českých sítích strhla mela. Jakub Landovský, jehož zmocnění pro plnění závazků vůči NATO dnes schvaluje vláda, nejprve glosoval slova finského prezidenta Alexandra Stubba. Ten v projevu na Hradě vyzval přítomné v obecenstvu, ať si připomenou, jak pozitivně EU změnila jejich život za posledních třicet let. „V roce 1996 měla EU patnáct členů a 28 % světového HDP. Dnes má 27 členů, a 15 % globálního HDP,“ rýpl si nato novopečený zmocněnec vyzdvižením čísel, která příliš nepečetí vzkaz, jejž chtěl Stubb z Hradu vyslat.