STAN je pro zvýšení rodičovského příspěvku na 350.000 korun

Vládní hnutí STAN je pro zvýšení celkové částky základního rodičovského příspěvku o 50.000 korun na 350.000 korun. Sdělilo to v dnešní tiskové zprávě. Roční rozpočtové náklady by činily podle odhadu hnutí pět miliard korun navíc. Sněmovna odmítla naposledy minulý týden projednat předlohu opozičního hnutí ANO na razantnější růst rodičovské o třetinu na 400.000 korun.

Ilustrační fotografie
reklama

Kabinet předloží návrh na navýšení příspěvku podle hnutí STAN "v nejbližší době". "STAN bude podporovat zvýšení ze současných 300.000 korun na 350.000 korun. Vzhledem ke stavu veřejných financí to více nejde," uvedla poslankyně hnutí Pavla Pivoňka Vaňková. Současné návrhy opozice pokládá za rozpočtově nezodpovědné.

Opoziční ANO nechalo svolat k předloze o růstu příspěvku o třetinu mimořádnou sněmovní schůzi. Dolní komora její konání stejně jako loni v prosinci neumožnila, když návrh programu nepodpořila koaliční většina.

Zvýšení rodičovské podporuji také opoziční SPD nebo koaliční Piráti. Jejich místopředsedkyně Olga Richterová mluvila minulý týden za Piráty o růstu o 60.000 korun. V diskusích s ministerstvem práce a sociálních věcí se podle ní mluví spíše o částce 50.000 korun. Ve Sněmovně leží už delší dobu novela poslanců SPD, která by zvýšila celkový rodičovský příspěvek na 360.000 korun.

V polovině loňského roku odmítla Sněmovna přidat úpravu poslanců ANO o růstu rodičovského příspěvku k vládní předloze, která zejména zjednodušila podmínky u příspěvku na bydlení. Stejně tehdy naložila i se snahou opozičního hnutí SPD.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nedávné době několikrát zopakoval, že chce o zvýšení rodičovské jednat v koalici. Podle jeho mínění by měla vzrůst už letos. Národní ekonomická rada vlády i další odborníci doporučují zkrátit nyní až čtyřleté rodičovské volno.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky