Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Snížení valorizace penzí se stalo ve Sněmovně předmětem sázky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Sporná vládní novela o snížení červnové valorizace důchodů se stala ve Sněmovně předmětem sázky. Poslanec koaliční ODS Karel Haas ji uzavřel při schůzi se dvěma zákonodárci opozičního hnutí ANO a týká se ústavnosti předlohy, která po schválení oběma parlamentními komorami nyní čeká na stanovisko nového prezidenta Petra Pavla. Haas dnes popsal okolnosti sázky na dotaz ČTK. Jedním z poslanců ANO, jenž se s ním vsadil, je místopředseda Sněmovny a hnutí Karel Havlíček, potvrdil na dotaz ČTK mluvčí ANO Martin Vodička. V jeho případě, jak uvedl, je ve hře lahev dobrého rumu. Opozice už předem ohlásila, že pokud bude novela platit, napadne ji u Ústavního soudu.

Sněmovní schvalování omezení růstu důchodů provázely rozsáhlé opoziční obstrukce. Haas o případné sázce mluvil přímo z řečniště třetí jednací den večer, kdy uvedl, že nikdo neví, jak by Ústavní soud rozhodl. "Rád přijmu sázku s kýmkoliv z opozice, velmi rozumnou, takto tady tu nabídku dělám, protože jako právník věřím, že zákon projde testem u Ústavního soudu," řekl.

Dnes Haas doplnil, že se po vystoupení vydal za poslanci ANO, zda by někdo z nich chtěl nabídku přijmout. Vnímal ji, jak podotkl, jako odlehčení dlouhé schůze. "Se dvěma z kolegů z hnutí ANO jsme si opravdu chlapsky podali ruku na to, že nás právní výsledek zajímá a věc není černobílá, to znamená, ani já nemám vůbec žádnou jistotu, jak to dopadne," podotkl. Co přesně je v sázkách ve hře, neprozradil.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo průměrně o 1770 korun více. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech. Pochyby o ústavnosti se týkají možné zpětné platnosti kroku, vládní činitelé s nimi nesouhlasí. Spory budí i schvalování předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Haas na plénu řekl, že věří tomu, že vláda odůvodnila novelu správně a že i legislativní proces postupuje v souladu s ústavními principy.

Až další jednací den dopoledne se Haasovy "hozené rukavice" chopil poslanec ANO Aleš Juchelka. Navrhoval, aby výše sázky činila dvojnásobek rozdílu mezi loňským a letošním měsíčním poslaneckým platem. Částka, podle výpočtu ČTK kolem 23.000 korun, měla jít na konkrétní dobročinný účel.

Pavel chce sdělit stanovisko k vládní novele potom, co se ve středu setká se zástupci ANO Alenou Schillerovou a Havlíčkem. V případě, že by ji vetoval, Sněmovna by pravděpodobně již nestihla přehlasovat jeho postoj včas. Kabinet poukazuje na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel.

Témata:  valorizace důchody

Aktuálně se děje

21. května 2024 9:31

Květen je ve znamení platby daně z nemovitosti. Co dělat, když si vás složenka nenajde?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se na jednu nemovitost podává jen jednou, a to v lednu. Daň je pak ve většině případů splatná do konce května. O výši daně se dozvíte skrze složenku, která vám může přijít jak do běžné schránky, nebo do té datové. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Prorodinná politika MPSV: Navýšení „rodičáku“, podpora dětských skupin i nová legislativa

Květen je měsícem rodiny. Kromě Dne matek totiž slavíme také Den rodiny. Ministerstvo práce a sociálních věcí se tématem rodinné politiky dlouhodobě a koncepčně zabývá. Za poslední dva roky resort přišel s řadou konkrétních kroků, které podporují rodiny a jejich společný život, a další změny chystá. Povedlo se mimo jiné navýšit rodičovský příspěvek, lépe podpořit zkrácené úvazky nebo výstavbu nových dětských skupin.