Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka zajistil Soukupovi vyšší důchod. Prošetřeny budou i žádosti dalších disidentů

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dnes rozhodl o přiznání průměrného starobního důchodu panu Karlu Soukupovi, bývalému disidentovi, signatáři a mluvčímu Charty 77. Ministerstvo volí postup, jaký je stanoven pro účastníky třetího odboje podle zákona č. 262/2011 Sb. Česká správa sociálního zabezpečení zároveň prošetří žádosti o zmírnění tvrdosti zákona také u dalších disidentů.

„Za mě i za celou vládu jasně deklarujeme, že jsme připraveni řešit celou situaci jak signatářů Charty 77, tak i osob, které byly perzekvovány komunistickým režimem a jsou dnes v situaci, kdy mají nízké a nedůstojné důchody,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Standardně se v podobných případech přihlíží k tomu, zda má daná osoba nárok na starobní důchod ze zahraničí a česká strana následně tento důchod dorovnává do průměrné výše. „V případě pana Soukupa dojde k pokrytí celého důchodu do doby, než se podaří dořešit situaci s jeho zahraničním starobním důchodem, tedy s australskou stranou. Zároveň nově přešetříme všechny žádostí, které se týkají zmírnění tvrdosti zákona u osob perzekvovaných komunistickým režimem a v současné době je ČSSZ eviduje,“ přiblížil ministr Jurečka. MPSV je připraveno přijít se změnou zákona, která bude reflektovat nejen osoby uznané jako účastníky třetího odboje, ale také osoby, které komunistický režim věznil či jinak perzekvoval. „V tomto ohledu budeme spolupracovat s Ústavem pro studium totalitních režimů, který může posoudit individuální případy a dopady perzekucí na konkrétní osoby a jejich rodiny. Jsme odhodláni vyřešit 34 let trvající dluh vůči minulosti,“ dodal ministr Jurečka. ÚSTR se k narovnání důchodů disidentům dnes již vyjádřil. MPSV v čele ministrem Jurečkou se v loňském roce poprvé povedlo přijít s koncepční legislativní změnou, která konkrétním způsobem řeší nespravedlivou výši důchodů komunistických prominentů. Byl přípraven a přijat zákon, který tuto skutečnost narovnává. V praxi to vedlo ke snížení důchodů těch, kteří za služby minulému režimu nespravedlivě perzekvovali ostatní občany, včetně signatářů Charty 77, například za to, že se komunistické totalitě aktivně stavěli na odpor.

Témata:  Marián Jurečka (KDU-ČSL) důchody Charta 77

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:43

Léto přináší nejen vysněné dovolené, ale i více dopravních nehod

Léto je tady a s ním i doba vytoužených dovolených. Pro mnoho Čechů to znamená sbalit kufry, naložit auto a vyrazit na cestu za sluncem do jihoevropských destinací. To výrazně ovlivňuje provoz na českých dálnicích a silnicích 1. třídy, zejména na jižních tazích. Bohužel, s intenzivnější dopravou v tomto období roste i počet dopravních nehod. Podle analýzy Portálu nehod totiž na komunikacích směřujících na jih České republiky v době prázdnin naroste počet nehod oproti průměru celého roku o 20 %.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy