Důchod 15 tisíc korun? Plán vlády má jeden háček, důchodcům se líbit nebude

Důchody ve výši 15 tisíc korun jsou mnohem vyšší, než kolik pobírá většina seniorů dnes. Přesto by podle plánů vlády měla průměrná penze této částky dosáhnout, a to už příští rok. Je to ale reálné?

Ilustrační fotografie

Ministerstvo práce a sociálních věcí čelí nepříjemnému problému. Tím je zvyšující se rozdíl mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem. Propad náhradového poměru má ale řešení, zalepit ho má rychlý růst důchodů.

K němu ostatně vláda přistupuje už nyní. Průměrný důchod v roce 2018 činil 12 400 korun, letos necelých 13 400 korun a příští rok má dosáhnout dokonce 14 300 korun.

Tento poslední nárůst ale není jen zásluhou zákonů. Právě zákonná valorizace by totiž dosahovala pouze 749 korun. Každému se tak doplatí do penze 151 korun. Pokud by vláda jednorázové navýšení neschválila, porušila by tak princip zásluhovosti.

Vláda také slíbila, že v roce 2021 dosáhne průměrný důchod 15 000 korun. To je reálné za předpokladu, že by se důchody navýšily o dalších zhruba 700 korun.

A právě to je částka, o kterou si senioři polepší. Vláda už totiž nepočítá s dalším navyšováním penzí nad rámec zákonné valorizace, a byť důchodci v roce 2021 dostanou opět něco málo navíc, půjde už pouze o zákonné minimum, tedy oněch zhruba 700 korun.

Důchodce tedy příliš pozitivní časy nečekají. Ze zákona sice dojde k navýšení penzí i v dalších letech, rozhodně ale nebude tak štědré jako tomu bylo letos.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky