Nečas: Nepřipustím, aby senioři museli pro penze k bankomatům

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) se v úterním prohlášení ostře ohradil proti návrhu ministerstva práce a sociálních věcí vyplácet důchody přes bankovní karty. Považuje to za vyloučené a nemožné, dávat monopol jedné bance, aby vyplácela téměř 350 miliard korun ročně.

reklama

"Tento projekt může také dramatickým způsobem zkomplikovat život mnoha seniorům, a proto jeho realizaci nepřipustím," zdůraznil Nečas.
 
Návrh na vyplácení důchodů prostřednictvím speciálních účtů v pondělí potvrdil šéf rezortu práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). "Jde o druhou fázi projektu karty sociálních systémů, s níž se počítá od ledna 2013," řekl v pondělí ministr s tím, že jakékoli výjimky nemají smysl. Jen pokud se do systému zapojí všichni důchodci, státu se podle Drábka podaří ušetřit až jednu miliardu korun na poštovném za složenky, jimiž se peníze posílají dnes.
 
Stát důchodci pošle peníze na speciální účet, k němuž každý senior dostane kartu. Stejný postup bude platit i pro lidi v ústavech či léčebnách dlouhodobě nemocných. Problém však tkví v tom, že počet bankomatů se vyšplhá na jeden tisíc a zdaleka nepokryje potřeby důchodců v malých obcích, kde se bankomaty vůbec nenacházejí.
 
Soutěž na banku, která karty vydá a systém zřídí, už byla vypsána a do konce srpna bude mít vítěze.

Témata: důchody | Nečas, Petr

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky