Pro výběr důchodů prý nebudete potřebovat žádné speciální bankomaty

Senioři si budou od roku 2013 vybírat důchody v normálních bankomatech, a ne v nějakých speciálních, jak uvedla například pondělní MF DNES. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvádí na svých stránkách na pravou míru, jak si lidé budou důchody vybírat.

reklama

Vybírání důchodů i sociálních dávek nebude vázáno na žádné speciální bankomaty. Půjde o běžnou síť bankomatů, nebudou se zřizovat žádné nové bankomaty pro výplatu penzí.

Možnost zachovat donášku penze domů se i nadále předpokládá u osob upoutaných na lůžko nebo osob nad určitou věkovou hranici. V tomto směru není učiněno rozhodnutí. Vše se odvíjí od podmínek soutěže, která zatím nebyla vypsána. Aktuálně vyhlášená obchodní soutěž se týká vyplácení sociálních dávek, uvádí se na stránkách rezortu.

Možnost donášky peněz domů u osob soběstačných či mladších určité věkové hranice bude zachována – byť bude zpoplatněná. V tomto případě se mluví o částce v řádech korun.
 
Převod peněz z účtu karty na osobní účet penzisty, pokud ho má, se bude provádět zdarma. Toto bude možné nastavit automaticky.
 
Na závěr rezort uklidňuje všechny, kteří mají obavy z možných snadných exekucí sociálních dávek. "Zmíněná snadnost exekuce sociálních dávek při zavedení sociální karty, která způsobí, že exekuovaný 'nebude mít na rohlík', rozhodně nehrozí. V první řadě už proto, že již dnes zákon garantuje neexekuovatelné minimum, které příjemci sociálních dávek musí zůstat zachované," uzavírá rezort.

Témata: důchody

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky