Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst minimální mzdy o 1300 Kč by Babiš považoval za dobrý kompromis

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Případné navýšení minimální mzdy od ledna o 1300 korun na 16.500 korun by premiér Andrej Babiš (ANO) považoval za dobrý kompromis. Řekl to dnes ve svém video pozdravu odborářům. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje růst nejnižšího výdělku o 2800 korun na 18.000 korun. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé by byli pro přidání 500 či 550 korun. Rozhodne vláda.

"16.500 by mohl být velmi dobrý kompromis... Očekávám, že se příští vládě podaří najít přijatelný kompromis," řekl Babiš ve zdravici. Zaslal ji na konferenci, kterou dnes v Praze pořádala Asociace samostatných odborů.

Maláčová prosazovala, aby kabinet nařízení s navýšením minimální mzdy a zaručených mezd schválil už toto pondělí spolu s rozpočtem. Podle ministryně práce by tak firmy měly dost času se na přidání připravit. Vláda o tom nejednala, podle Babiše má rozhodnout až nová vládní sestava po volbách.

Volby do Sněmovny se konají 8. a 9. října. Sestavování nové vlády může zabrat několik i měsíců. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem minulý týden šéf SPD Tomio Okamura řekl, že vyjednávání o nové vládě mohou kvůli případným těsným výsledkům "probíhat velice dlouho". Navýšení minimální mzdy by tak schvaloval dosavadní Babišův kabinet.

Potřebu mírnějšího růstu minimální mzdy, ale i pracovních sil z ciziny či práce do vyššího věku vysvětloval dnes členům odborů i někdejší makroekonom odborové konfederace a nynější Babišův ekonomický poradce Jaroslav Ungerman. Na odborářské konferenci vystoupil jako člen Evropského hospodářského a sociálního výboru. Toto uskupení je poradním orgánem Evropského parlamentu či Evropské komise.

Podle Ungermana navýšení na 16.500 korun odpovídá ekonomické situaci, odboráři by měli být v mzdových požadavcích rozumní a neměli by srovnávat české částky se zahraničními. Babišův poradce zmínil, že čeští pracovníci nepokryjí poptávku po pracovních silách a bude potřeba přivézt cizince na méně kvalifikované posty či sezonní práce. Někteří odboráři to odmítali. Ostře proti vystoupila už dřív i Maláčová. Prodloužit by se měl "aktivní věk lidí" a těm, kteří pracují v důchodu, by se penze měla zvednout výrazněji, uvedl premiérův poradce.

Témata:  Andrej Babiš minimální mzda

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

CZK

Komentář

Daň z nemovitosti poškodí hlavně důchodce a mladé rodiny bez vlastního bytu. Jde o další porušený slib vlády, již několikátý

Tento týden vyprší termín pro řádné uhrazení daně z nemovitosti, která letos řadu domácností nepříjemně zaskočila. I když se v průměru zvedá o osmdesát procent, v důsledku loni schváleného konsolidačního balíčku, řada domácností se musí smířit třeba i s jejím vícenásobným nárůstem. Najdou se třeba tací, jež loni platili zhruba tisícovku ročně, ale letos už na dani odvedou přibližně čtyři tisíce.