Dobeš sníží platy školníků a kuchařek a ušetří 700 milionů

Pokud ministr školství Josef Dobeš (VV) splní to, co slibuje, ve školách možná nebude mít kdo vařit, uklízet a večer zamykat. Nepedagogičtí pracovníci mají přijít o pět procent z platů, přičemž už v lednu se jim snížily o desetinu, informuje v sobotním vydání deník MF DNES.

660
reklama

"Vím, že je to velmi nepopulární, ale musíme ušetřit čtyři miliardy korun. Na platech školníků, kuchařek či uklízeček uspoříme 700 milionů," vysvětlil v MF DNES ministr Dobeš. Zmíněné čtyři miliardy potřebuje dát základním a středním školám hlavně na platy učitelů, kterým to vláda slíbila. Aby na to ministr měl, školníkům, kuchařkám či sekretářkám chce vzít plošně pět procent z platů.
 
Těmto zaměstnancům škol přitom již v lednu vláda kvůli úspornému balíčku snížila platy o deset procent. Vzhledem k tomu, že vydělávají obvykle mezi třinácti až patnácti tisíci hrubého, ztráta dalších šesti sedmi stovek se jich výrazně dotkne.
 
"Takové škrty určitě vyvolají bouře nevole a zhorší atmosféru ve školách," varoval František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu školství. A ani ředitelé škol si podle MF DNES zatím nedovedou představit, jak snížení platů lidé přijmou.
 
Školníci a kuchařky nebudou jediní, koho se opatření ministerstva dotknou. Dobeš chce brát peníze i vysokým školám. Má také v plánu úplně zrušit pastelkovné, tedy balíčky pro prvňáky, snížit investice na minimum a propustit 23 procent úředníků ministerstva, píše MF DNES.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky