Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zavedení elektronické peněženky sníží administrativu, podpoří HDP

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zavedení evropské elektronické peněženky sníží lidem i firmám administrativní zátěž, což se projeví zvýšením produktivity. Celkově by se zavedení elektronické peněženky mohlo v Česku projevit růstem hrubého domácího produktu až o 3,7 procenta. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte. Podle nařízení Evropské komise musí členské státy v příštím roce umožnit lidem i firmám používat digitální identitu pro národní i přeshraniční přístup ke službám státu i firem.

Evropská elektronická peněženka by měla nahradit standardní doklady, jako jsou občanský a řidičský průkaz. Měla by umožnit elektronické podepisování smluv, zajistit přístup k úřadům a umožnit i on-line platby. V Česku by měla mít podobu aplikace eDokladovka, kterou vyvíjí Digitální a informační agentura (DIA).

"Budeme-li vycházet z toho, že každý občan ČR stráví jeden pracovní den v roce vyřizováním nutných záležitostí na úřadech nebo v bance a že je nucen využít pro tyto účely dovolenou, pak tím, že místo toho využije evropskou peněženku digitální identity a vyřídí si vše potřebné on-line, dojde k navýšení produktivity a zlepšení národní ekonomiky s přesahem i do HDP," uvedl vedoucí Fintech týmu Deloitte Ivo Apetauer.

"Díky digitální identitě a celkovému zjednodušení byrokratických procesů by pozitivní dopad na české HDP mohl být přibližně 3,7 procenta," dodal. Firmám se podle něj sníží administrativní zátěž díky převedení služeb do on-line prostředí. U bank odhaduje Apetauer snížení provozních nákladů až o miliardu korun. Zároveň lze očekávat rozšíření investic do inovativních řešení pro elektronickou peněženku.

Evropská komise předpokládá, že do roku 2030 by mohlo elektronickou peněženku využívat na 80 procent občanů Evropské unie. Pokud by se to stalo, podle analýzy Deloitte by to pro občany EU znamenalo roční úsporu 855.000 hodin času. Evropské firmy by ročně ušetřily až 11 miliard eur (258 miliard korun).

Témata:  elektronická peněženka eDokladovka počítače

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 10:58

28. listopadu 2025 13:23

24. listopadu 2025 17:55

12. listopadu 2025 12:17

Tváří v tvář smrti, ale s nízkým platem. Pietní profese dál zaostávají za průměrem

Listopad bývá obdobím, kdy lidé častěji zavítají na hřbitovy a připomínají si své blízké. S tím se dostávají do popředí i profese spojené s pietními službami – květinářky, pracovníci pohřebních služeb či kameníci. Podle údajů portálu Platy.cz se jejich výdělky výrazně liší. Kameníci si měsíčně přijdou přibližně o 60 % více než květinářky, přesto se ani oni nedostanou nad celostátní průměr. Zatímco příjmy květinářek a pracovníků pohřebních služeb zůstávají znatelně pod ním, mzdy kameníků se k průměrné úrovni alespoň přibližují.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neznalost a psychické vyčerpání brání dlužníkům využít oddlužení

Novela insolvenčního zákona měla lidem cestu k oddlužení usnadnit. Přesto počet nových insolvenčních řízení meziročně roste jen o 12 %, přičemž desítky tisíc lidí ročně by tuto možnost mohly využít – většina o ní ale stále neví. Výzkum Konsorcia dluhových poraden ČR ukázal, že dlužníkům brání nejen neznalost změn, ale i psychické vyčerpání a složité životní podmínky.