Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tempo zdražování hypoték patří u nás k jednomu z nejrychlejších v EU

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zájem o hypotéky byl tento rok zatím enormní. Oproti minulým letům se velmi slibně vyvíjela poptávka po úvěrech na bydlení už od samého začátku roku. Absolutní rekord v historii Česka padl v březnu, kdy si lidé podle statistiky hypoindex.cz sjednali za jediný měsíc hypoteční úvěry v celkovém objemu 44,7 miliardy korun. Za první čtvrtletí se objem poskytnutých hypoték vyšplhal na téměř 100 miliard korun. Letos se očekává, že by mohlo být uzavřeno až 400 mld./rok, loni to pro představu bylo cca 254 mld. Jedná se tedy o obrovský nárůst.

Úrokové sazby budou pravděpodobně stoupat

V červnu se zvedly úrokové sazby. Budou se stále zvedat? „Určitě ano, banky mají naplněné plány a nemají motivaci poskytovat hypotéky levně, protože nadále trvá extrémní zájem, kdy jsou banky zahlcené a klienti podávají nové a nové žádosti o hypoteční úvěry. Když prodají hypotéku za rostoucí procenta, chybí motivace zlevňovat,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Tempo zdražování hypoték patří v ČR k jednom z nejrychlejších v EU. Cenu ale vždy určuje poptávka – pokud je u nás aktuálně stále enormní zájem o hypoteční financování, a k tomu se přidává nedostatek nemovitostí nebo jejich extrémně vysoká cena, tak se jedná o ideální recept na zdražování.

Na hypotéku se čeká i dva měsíce

Nápor žádostí o hypotéky dal bankám pořádně zabrat. Doba vyřízení se prodloužila na dvojnásobek a zájemci o úvěr na bydlení si mnohdy museli počkat i dva měsíce. První půlrok byl tedy velmi náročný jak pro žadatele o hypotéku, kteří potřebovali rychle vyřídit hypotéku, tak banky i nezávislé zprostředkovatele hypoték.

Je dobré vyčkávat s hypotékou do dalšího roku?

„Mnoho lidí stále vyčkává s pořízením hypotéky, protože nejsou zajímavé nemovitosti ke koupi. Myslím si, že vyčkávat nemá velký smysl (ani z hlediska nabídky nemovitostí, ani z hlediska poklesu úrokových sazeb), protože pokud bydlí člověk v nájmu, rok až dva strávené v nájemním bydlení mu vymažou úsporu na úrokové sazbě, kterou může klient získat např. až v roce 2023. Navíc je otázka, kdy sazby padnou znovu na úrokové dno (kolem 1,5 %), to může trvat i několik let, říká Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

„Domnívám se, že bude nadále zdražovat a další měsíce budou ve znamení ochlazení zájmu o hypotéku, tj. pocítíme nasycenost trhu (může upadat poptávka o hypoteční úvěry a celý trh může registrovat snížený zájem o hypoteční financování). Vyhrají ti připravení jít online, inovativním a zajímavým způsobem pro klienty, protože digitalizace a onlinizace trhu je nevyhnutelná,“ dodává Veronika Hegrová.

Témata:  hypotéky bydlení

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy