Papír pro bankovky by Česku měla opět dodat německá Papierfabrik Louisenthal

Německá společnost Papierfabrik Louisenthal by měla pro Státní tiskárnu cenin opět vyrábět speciální papír na výrobu českých bankovek. Nová smlouva by měla být uzavřená na čtyři roky nebo do vyčerpání maximálního finančního limitu deset milionů eur (zhruba 254 milionů korun). Zároveň může být prodloužená dvakrát o jeden rok dohromady se zvýšením finančního limitu na 12,5 milionu eur, respektive 15 milionů eur.

Ilustrační fotografie

Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který pro informaci dostane v pondělí vláda. Německá společnost již pro Česko papír pro bankovky vyrábí od roku 2000, přičemž aktuální smlouvy se datují od února 2018.

"Dodavatel disponuje potřebným výrobním i bezpečnostním know-how, což prokázal v minulých letech při pravidelných dodávkách," uvádí materiál. Proto se také Státní tiskárna cenin rozhodla z logistických, bezpečnostních, ekonomických i kvalitativních důvodů oslovit stejnou firmu. "Nutné testování jiného dodavatele by mimo jiné znamenalo dodatečné náklady dosahující částek v řádech milionů korun českých," uvádí dále materiál. Podle něho spolupráce s Papierfabrik Louisenthal trvá od roku 2000 a ČR dosud nakoupila papír pro bankovky za asi 903 milionů Kč.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu celkem na 2,7 miliardy bankovek a mincí, z toho zhruba 523 milionů bankovek.

Témata: Peníze | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky