Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papír pro bankovky by Česku měla opět dodat německá Papierfabrik Louisenthal

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Německá společnost Papierfabrik Louisenthal by měla pro Státní tiskárnu cenin opět vyrábět speciální papír na výrobu českých bankovek. Nová smlouva by měla být uzavřená na čtyři roky nebo do vyčerpání maximálního finančního limitu deset milionů eur (zhruba 254 milionů korun). Zároveň může být prodloužená dvakrát o jeden rok dohromady se zvýšením finančního limitu na 12,5 milionu eur, respektive 15 milionů eur.

Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který pro informaci dostane v pondělí vláda. Německá společnost již pro Česko papír pro bankovky vyrábí od roku 2000, přičemž aktuální smlouvy se datují od února 2018.

"Dodavatel disponuje potřebným výrobním i bezpečnostním know-how, což prokázal v minulých letech při pravidelných dodávkách," uvádí materiál. Proto se také Státní tiskárna cenin rozhodla z logistických, bezpečnostních, ekonomických i kvalitativních důvodů oslovit stejnou firmu. "Nutné testování jiného dodavatele by mimo jiné znamenalo dodatečné náklady dosahující částek v řádech milionů korun českých," uvádí dále materiál. Podle něho spolupráce s Papierfabrik Louisenthal trvá od roku 2000 a ČR dosud nakoupila papír pro bankovky za asi 903 milionů Kč.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu celkem na 2,7 miliardy bankovek a mincí, z toho zhruba 523 milionů bankovek.

Témata:  Peníze

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy