Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB zhoršila výhled veřejných financí pro letošní rok

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Česká národní banka očekává letos nárůst deficitu veřejných financí na 8,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 6,2 procenta. Příští rok by se pak měl schodek zmírnit na 5,4 procenta. ČNB tak odhad pro letošek zhoršila a pro příští rok zlepšila. V únoru očekávala pro letošní rok schodek 6,5 procenta HDP a pro příští rok 5,6 procenta HDP. Vyplývá to ze zveřejněných makroekonomických ukazatelů, které jsou součástí Zprávy o měnové politice. Celou zprávu zveřejní ČNB za týden.

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl letos stoupnout na 44,4 procenta HDP z loňských 38,1 procenta. Příští rok by se měl dluh zvýšit na 46,9 procenta. Odhady tak ČNB proti únoru zhoršila.

Ministerstvo financí v novém Konvergenčním programu, který poslalo na konci dubna do Bruselu, letos počítá se schodkem veřejných financí 8,8 procenta HDP a příští rok s poklesem deficitu na 5,9 procenta. Loni deficit veřejných financí činil 6,2 procenta HDP.

Celkový veřejný dluh by měl podle ministerstva financí stoupnout letos na 44,8 procenta HDP a v roce 2022 na 48,2 procenta.

Pravidla EU za normálních okolností vyžadují deficit pod třemi procenty HDP a dluh pod 60 procenty HDP.

ČNB zároveň v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta. Odhad tak pro letošek zhoršila a pro příští rok zlepšila. Podle dnešního vyjádření ředitele sekce měnové ČNB Petra Krále se ekonomika k předkrizové úrovni vrátí koncem příštího roku.

"K opravdu robustnímu a trvalému růstu se tuzemská ekonomika nadechne až s významnějším rozvolněním protiepidemických opatření během druhého pololetí. Ekonomický růst bude významně těžit z obnovení silné spotřeby domácností, která bude mimo jiné podpořena nákupy zboží a služeb nuceně odložených v době uzavírek," uvedl Král v dnes zveřejněné úvodní části Zprávy o měnové politice.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy