Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB udělala chybu, když nezvedla sazbu, říkají experti největší německé banky

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komentář Lukáše Kovandy: Bankovní rada České národní banky rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na stávající úrovni sedmi procent. Jde o výsledek, jež čekala zhruba polovina expertů oslovených agenturou Bloomberg. Podle expertů Deutsche Bank, největší německé banky, jde o chybu české centrální banky.

Experti Deutsche Bank míní, že aby ČNB chybu napravila a nedošlo k výraznějšímu oslabování koruny, bude muset tuzemská centrální banka zvýšit základní úrok hned v září, na svém dalším měnověpolitickém zasedání, a to rovnou o 0,5 procentního bodu.

Koruna však na rozhodnutí ČNB dnes bezprostředně nijak výrazně nereagovala. Nutno však dodat, že ČNB intervenuje a je stále připravena intervenovat za její silnější úroveň.

Vzhledem k tomu, že inflace v ČR v meziročním vyjádření v nadcházející době dále zrychlí, až k úrovni 20 procent, lze předpokládat, že její síla přiměje bankovní radu ČNB k dalšímu, podzimnímu navyšování základního úroku, a to na úroveň minimálně 7,5 procenta.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) úrokové sazby ekonomika

Související

Aktuálně se děje

8. října 2025 11:44

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 9. října

Přes naše území bude přecházet od severozápadu studená fronta, která přinese déšť a ochlazení. Během odpoledne a večera však bude srážek i oblačnosti postupně ubývat a počasí se začne zlepšovat, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neznalost a psychické vyčerpání brání dlužníkům využít oddlužení

Novela insolvenčního zákona měla lidem cestu k oddlužení usnadnit. Přesto počet nových insolvenčních řízení meziročně roste jen o 12 %, přičemž desítky tisíc lidí ročně by tuto možnost mohly využít – většina o ní ale stále neví. Výzkum Konsorcia dluhových poraden ČR ukázal, že dlužníkům brání nejen neznalost změn, ale i psychické vyčerpání a složité životní podmínky.