Rakouské banky se důsledkům krize nevyhnou

Rakouské banky se podle člena Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) a guvernéra rakouské centrální banky Ewalda Nowotnyho nevyhnou negativním důsledkům dluhové krize v eurozóně, a to i přesto, že vlastní poměrně málo dluhopisů problematických zemí. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

"Rakouské banky nebudou schopny uniknout těmto negativním vlivům, a to i přes relativně malou angažovanost v zadlužených zemích," uvedl Nowotny.
 
Nejistota na světových finančních trzích se už podle něj projevila na ziskovosti rakouských bank ve druhém pololetí letošního roku.

"Konsolidovaný ukazatel jádrového kapitálu rakouských bank byl v polovině roku na úrovni 10,3 procenta. Centrální banka se ale domnívá, že ho musí ještě zvýšit, protože je na nižší úrovni než v jiných evropských bankách," řekl Nowotny.
 
Řada evropských bank má podle něj tento ukazatel na úrovni 11,8 procenta. "A v dceřiných bankách rakouských finančních institucí z východní, střední a jihovýchodní Evropy dosahuje tento ukazatel kapitálové přiměřenosti až 13,3 procenta," připomněl Nowotny.
 
To podle něj naznačuje, že rakouské banky mají dostatečně vysoké kapitálové rezervy.

Témata: banky | krize | Rakousko

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky